İstihbarat kurumlarının faaliyetlerinde ulusal güvenlik kültürünün rolü: ABD örneği
The role of national security culture in the activities of intelligence institutions: The case of the usa USA
  1. Tez No: 666827
  2. Yazar: İSMET NACAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada istihbarat kurumlarının faaliyetlerinde ulusal güvenlik kültürünün rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu kapsamda istihbarat faaliyetleriyle ulusal güvenlik kültürü arasındaki ilişkisellik teorik olarak tespit edildikten sonra ulaşılan cevabı somutlaştırabilmek için ABD örneği üzerinden bir inceleme yapılmıştır. Bu inceleme sürecinde ABD'nin istihbarat kurumları tarafından geçmiş yıllarda hazırlanan ve günümüzde kamuoyunun erişimine açılan istihbarat raporlarının yanı sıra akademik niteliğe sahip dergi, kitap ve farklı seviyelerdeki tez çalışmalarından yararlanılmıştır. Bu kaynaklardan ulaşılan bilgiler ise tarihsel analiz, doküman analizi ve yorumlayıcı yaklaşım yöntemleri kullanılarak işlenmiştir. Bu şekilde inşa edilen çalışma neticesinde bir devletin ulusal güvenlik kültürü tespit edilerek istihbarat faaliyetlerinin yönünün büyük oranda öngörülebilir olduğu ve bu nedenle analiz aşamasında yardımcı bir kaynak olarak kullanılabileceği çıkarımına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to reveal the role of national security culture in the activities of intelligence agencies. In this context, after the correlation between intelligence activities and national security culture was determined theoretically, an examination was made on the USA example in order to concretize the answer reached. In this examination process, in addition to the intelligence reports prepared by the intelligence agencies of the USA in the past and made available to the public today, academic journals, books and thesis studies at different levels were used. The information obtained from these sources was processed using historical analysis, document analysis and interpretative approach methods. As a result of the study constructed in this way, it has been concluded that the national security culture of a state is determined and the direction of its intelligence activities is largely predictable and therefore it can be used as an auxiliary resource in the analysis phase.