Blockchain ve makine öğrenmesi temelli sanal gerçeklik sistemi
Blockchain and machine learning based virtual reality system
  1. Tez No: 928769
  2. Yazar: TAHSİN GÖKALP ŞAAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sosyal kaygı bozukluğu ve yükseklik korkusu, bireylerin günlük yaşamını ve sosyal etkileşimlerini önemli ölçüde etkileyen rahatsızlıklardır. Sosyal kaygı bozukluğu, kişilerin sosyal ortamlarda yaşadığı aşırı kaygı ve kaçınma davranışlarıyla karakterize edilirken, yükseklik korkusu yüksek yerlerle karşılaşıldığında ortaya çıkan yoğun korku ve endişe tepkileriyle kendini göstermektedir. Tedavi sürecinde sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımı, her iki rahatsızlık için de kontrollü ve güvenli bir ortamda kaygı yaratan durumların simüle edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, sosyal kaygı ve yükseklik korkusu tedavisini desteklemek amacıyla blockchain ve makine öğrenmesi teknolojilerini kullanan kapsamlı bir sanal gerçeklik sistemi geliştirilmiştir. Sistem, terapistlerin danışanlarını yönetebilecekleri web tabanlı bir panel, Meta Quest 2 sanal gerçeklik gözlüğü için geliştirilmiş iki farklı uygulama ve bu bileşenleri entegre eden bir API'den oluşmaktadır. Birinci uygulama, 360 derece video tabanlı maruz bırakma terapisi uygulamasıdır. İkinci uygulama ise yükseklik korkusunun tedavisinde kullanılmak üzere tasarlanan üç boyutlu bir asansör simülasyonudur. Danışan verilerinin bütünlüğü, blockchain üzerinde geliştirilen akıllı sözleşmeler ve IPFS protokolü kullanılarak sağlanmaktadır. Sistemde makine öğrenmesi modeli, danışma sürecinin sonucunu tahmin etmek için kullanılmıştır. Model, danışan verilerinden oluşan bir veri seti üzerinde eğitilmiş ve farklı algoritmaların performansları karşılaştırılarak en uygun model seçilmiştir. Bu çalışma, sanal gerçeklik teknolojisini blockchain ve makine öğrenmesi ile birleştirerek sosyal kaygı ve yükseklik korkusu tedavisinde yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Sistem, terapistlere danışanlarının gelişimini takip edebilecekleri güvenli ve etkin bir platform sağlarken, danışanlara da kontrollü bir ortamda kaygı yaratan durumlarla yüzleşme imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social anxiety disorder and fear of heights are disorders that significantly affect individuals daily lives and social interactions. While social anxiety disorder is characterized by excessive anxiety and avoidance behaviors experienced by individuals in social environments, fear of heights is manifested by intense fear and anxiety reactions that occur when encountering high places. The use of virtual reality technology in the treatment process allows simulating anxiety-inducing situations in a controlled and safe environment for both disorders. In this thesis, a comprehensive virtual reality system utilizing blockchain and machine learning technologies has been developed to support the treatment of social anxiety and fear of heights. The system consists of a web-based panel where therapists can manage their clients, two different applications developed for Meta Quest 2 virtual reality glasses, and an API that integrates these components. The first application is a 360-degree video-based exposure therapy application. The second application is a three-dimensional elevator simulation designed for the treatment of fear of heights. The integrity of client data is ensured using smart contracts developed on blockchain and IPFS protocol. In the system, a machine learning model is used to predict the outcome of the counseling process. The model was trained on a dataset of client data and the performance of different algorithms was compared to select the most appropriate model. This study presents an innovative approach to the treatment of social anxiety and fear of heights by combining virtual reality technology with blockchain and machine learning. The system provides therapists with a secure and effective platform to monitor the progress of their clients, while providing clients with the opportunity to face anxiety-inducing situations in a controlled environment.