Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda aflibercept tedavisinin gerçek yaşam verileri
Real life data of aflibercept treatment in wet age-related macula degeneration
  1. Tez No: 666879
  2. Yazar: UTKU PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Daha önce tedavi almamış yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) hastalarında uygulanan aflibercept tedavisinin görsel ve anatomik sonuçlarını araştırmak. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Göz Hastalıkları kliniğinde Ocak 2016 – Temmuz 2020 tarihleri arasında yaş tip YBMD tanısı ile takip edilmiş ve tedavisinde aflibercept uygulanmış 87 hastanın verileri retrospektif olarak tarandı. Çalışma kapsamında tüm hastaların optik koherens tomografi (OKT) ve fundus floresein anjiografi (FFA) bulguları incelendi. Geriye dönük olarak hastaların ilk başvuru anındaki, 3-6-9-12-15-18-21-24-27-30-33-36. aydaki en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), fundus muayene bulguları ve OKT ile yapılmış olan santral makula kalınlığı (SMK), intraretinal ve subretinal sıvı varlığı, subretinal sıvı kalınlığı (SRSK) ölçümleri kaydedildi. Aflibercept tedavisinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla elde edilen bu veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 87 hastanın 47'si (%54) kadın, 40'ı (%46) erkek idi. Olguların yaş ortalaması 75,41±9,18 (50-96) yıldı. Hastaların takip süresi ortalama 17,61±8,57 (12-36) aydı. Toplam enjeksiyon sayısı ortalama 6,98±4,26 (3-20) olarak tespit edildi. Tedavi başlangıcında 109 gözün ortalama EİDGK 0,735 ± 0,55 logMAR, SMK 406,21±142,18μm, SRSK 100,57±76,76μm idi. Gözlerin %84,4'ünde subretinal sıvı (SRS) bulunurken %44'ünde intraretinal sıvı (İRS) ve %32,1'inde hem SRS hem de İRS beraber bulunmaktaydı. Gözlerin %64,2'sinde OKT ile tespit edilebilen Tip 1 MNV (maküler neovaskülarizasyon), %18,3'ünde Tip 2 MNV, %17,4'ünde ise miks tip MNV (Tip 1+Tip 2 MNV) tespit edildi. Hastaların ardışık olarak yapılan üç doz aflibercept enjeksiyonu sonrası 3.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the visual and anatomical results of aflibercept treatment in patients with naïve age-related macular degeneration (AMD). Materials and Methods: The data of 87 patients who were followed up with a diagnosis of wet AMD and treated with aflibercept between January 2016 and July 2020 at the Ondokuz Mayıs University Medical School Ophthalmology Clinic were retrospectively reviewed. Within the scope of the study, optical coherence tomography (OCT) and fundus fluorescein angiography (FFA) findings of all patients were examined. Best corrected visual acuity (BCVA) at first admission and at 3-6-9-12-15-18-21-24-27-30-33-36th months, fundus examination findings and OCT-performed measurements of central macular thickness (CMT), subretinal fluid thickness (SRFT), and presence of intraretinal and subretinal fluid were retrospectively recorded. The obtained data were statistically compared to evaluate the effectiveness of aflibercept treatment. Results: Of the 87 patients included in the study, 47 (54%) were female and 40 (46%) were male. The mean age of the patients was 75.41 ± 9.18 (50-96) years. The mean follow-up period of the patients was 17.61 ± 8.57 (12-36) months. The average number of injections was found as 6.98 ± 4.26 (3-20). At the beginning of treatment, the mean BCVA of 109 eyes was 0.735±0.55 logMAR, the mean CMT was 406.21±142.18μm, and the mean SRFT was 100.57±76.76μm. While 84.4% of the eyes had subretinal fluid (SRF), 44% of the eyes had intraretinal fluid (IRF) and 32.1% of the eyes had both SRF and IRF. Type 1 MNV (macular neovascularization) was found in 64.2% of the eyes, Type 2 MNV in 18.3% of the eyes, and mixed type MNV (Type 1 + Type 2 MNV) in 17.4% of the eyes that all three types can be detected by OCT.