Elektrik güç sistemlerindeki yük darbelere generatörlere dağılımı
Operating in parallel with a power network
  1. Tez No: 66690
  2. Yazar: ENGİN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Güç sistemlerinde devamlı olarak yükler devreye girip çıkmaktadır. Normal çalışma boyunca gelişi güzel şekilde oluşan yük darbeleri generatörler tarafından paylaşılırlar. Bu paylaşma oranı; generatörlerin yük darbesinin oluştuğu yere olan elektriksel uzaklığına, kinetik enerjisine ve diğer elektriksel değerlerine bağlıdır. Gelişi güzel şekilde oluşan yük darbeleri generatörlerin salınım yapmalarına sebep olurlar. Bu çalışmada yük darbelerinin generatörler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Generatörün hareket denkleminden yola çıkılarak yük değişmesinin generatörler tarafından paylaşımı ve bu paylaşımın makina rotoru üzerinde meydana getirdiği hız değişimi teorik olarak incelenmiş ve matematiksel denklemleri çıkarılmıştır. Daha sonra örnek olarak ele alman bir elektrik güç sisteminin yük darbeleri ile karşılaşması sonucu oluşan durumları incelenmiş ve matematiksel hesaplamaları yapılmıştır. Ayrıca söz konusu örnek sistemin, bahsedilen yük darbelerinde moment, hız ve akım değişmeleri simülasyonu EMTP programı yardımı ile yapılmıştır. Daha sonra çeşitli orandaki yük darbeleri için sistem generatörlerde oluşan moment hız ve akım durumları incelenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY OPERATING IN PARALLEL WITH A POWER NETWORK This study examines small impacts and their effects on the synchronous machines. Theoretical studies is given in chapter 1, chapter 2 and chapter 3. A power system is designed and its mathematical calculations during a load impact are done in chapter 4. Also in chapter 4 the power system's simulation is done using EMTP simulation software. Load impacts are delivered to the synchronous machines according to their locations of the impacts and their inertia constants. In power system physical state of generators can be effected by the power and current oscillations. Transient forces can cause damages on generator mechanics. For instants any movement on the machine couplings can make important changes on the vibration of the machine. Later these vibrations can cause the machine to be down. From the view point of generator life continuation it is important to investigate the effect of load impacts on synchronous machines. Typical examples of small disturbances are a small change in the scheduled generation of one which results in its rotor angle 6, or a small load added to the network. In general, the response of a power system to load impacts is oscillatory. If the oscillations are damped, so that after sufficient time elapsed the deviation or the change in the state of the system due to the small impact is small, the system is stable. If on the other hand the oscillations grow in magnitude or are sustained indefinitely, the system is unstable. The motion equation of a synchronous machine connected to an infinite bus is; XIIEp^w(oı 7=1 Comparing the aboue two equations at t=0+ we note that node k, ^a(0+)="E^a(0+) i=l XIVNote also that Pkik = -PL^, so we can write the above equations in terms of the load impact as, ^a(0> *VEVm(o+) J-i J i=l,2,...,n It is interesting that at the instant of the load impact the source of the energy supplied by the generators is the energy stored in their magnetic fields and is distributed according to the synchronizing power coefficients between i and k. Thus, the machines electrically close to the point of impact will pick up the greater share of the load regardless of their size. We now estimate the system behaviour during the load period 0jA)=P,A = -PiA(0+) tQ and substituting the value da.Jdt in it. Thus at the end of a brifef transient the various machines will share the increase in load as a function only of their inertia constants. We note that immediately after the impact PLL (i.e, at t=0+) the machines share the impact according to their electrical proximity to the point of impact as expressed by the synchronizing power coefficients. After a brief transient period the same machines share the same impact according to entirely different criteria, according to their inertias. xvi