The evolution of national identity and nationalism in Azerbaijan (1900-2018)
Azerbaycan'da milli kimlik ve milliyetçiliğin gelişimi (1900-2018)
- Tez No: 666901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra bağımsız bir ulus devlet olarak ortaya çıkan Azerbaycan'da ulusal kimliğin yeniden yapılandırılması ve yeniden inşası hızlanmıştır. Azerbaycancılık, bağımsızlıktan bu yana, kısa bir Türkçülük dönemi dışında, devlet resmi ideolojisinin ana omurgası ilan edilmiştir. Seçkinlerin ulusal kimliği formüle etmeye başlamasının üzerinden çeyrek asır geçmiş olmasına rağmen, kimlik inşası hala tamamlanmamıştır ve zaman zaman etnik olarak baskın Türk milletinin daha doğru tanımlanmasıyla bağlı sorular ortaya çıkmaktadır. Bu sorun Azerbaycan'ın sıkıntılı geçmişinden kaynaklanıyor. Azerbaycan halkının adı ve dili bir yüzyılda beş kez değiştirildi. Ulusal kimliğin etnik ve sivil göstergeleri arasında bir asırdır süregelen çatışma var. Dolayısıyla, bu çalışma Azerbaycan'da milli kimliğin ve milliyetçiliğin tarihsel gelişimini tartışmayı amaçlamaktadır. Dil politikasına ve ulusal azınlık sorununa özel atıfta bulunarak, bu tez son zamanlara kadar farklı siyasi rejimler ve hükümetler altında ulusal kimliğin nasıl tanımlandığını ve milliyetçiliğin nasıl tartışıldığını yanıtlamaya çalışmaktadır. Bu tez, Azerbaycan kimliğinin toplumda pekişmesine rağmen, onun“çifte”anlamından dolayı hala yanlış anlaşılmalar olduğunu ortaya koymaktadır: Birincisi, daha geniş anlamıyla etnik-üstü kimlik işlevi görmektedir; ikincisi, etnik çoğunluğu oluşturan Türk milletini belirtmek için kullanılan“etnik”anlamına sahiptir. Bu çalışma, bu sorunu etnisite ve milliyetçilik teorileri merceğinden geçirerek netleştirmeye çalışmaktadır. Tüm etnik grupların kapsayıcı sivil ulusal kimlik altında bütünleşmiş olsalar da, etnik bağlarını muhtemelen azaltmayacaklarını ortaya koyuyor. Dolayısıyla, bu çalışma Azerbaycanlı kimliğinin başarılı bir şekilde vatandaşlık kimliği işlevi gördüğünü, ancak bunu etnik kimlik olarak yapmada başarısız olduğunu öne sürüyor. Daha spesifik olarak, Azerbaycanlı kimliği orijinal kimliklerin ikamesi değil, tamamlayıcısıdır; çelişmezler, aksine birbirlerini tamamlarlar.
Özet (Çeviri)
The de- and re-construction of national identity has been accelerated in Azerbaijan since the fall of the Soviet Union thanks to which Azerbaijan emerged as an independent nation-state. Azerbaijanism has been promulgated to be the main backbone of state official ideology since independence, except for a short time of Turkism. Though a quarter of a century has passed since the elites started formulating the national identity, it is still incomplete and there from time to time emerges questions about the proper designation for the ethnically Turkic people. This problem stems from the troubled past of Azerbaijan. The name and the language of Azerbaijani people were changed five times in a century. There has been a century-long war between the ethnic and civic markers of the national identity. So, this study aims to discuss the historical evolution of national identity and nationalism in Azerbaijan. It attempts to answer how national identity has been defined and nationalism has been discussed under different political regimes and governments up to recent times, with a special reference to language policy and national minority questions. This thesis reveals that in spite of the consolidation of Azerbaijani identity in the society, there is still a misunderstanding related to its“double”meaning: First, it has“civic”meaning functioning as supra-ethnic identity; second, it has“ethnic”meaning, used to designate ethnically dominant Turkic people. This study attempts to clarify this problem through the lens of ethnicity and nationalism theories. It reveals that though all ethnic groups have been integrated under inclusive civic national identity, they will not likely decline their ethnic affiliation. So, it suggests that Azerbaijani identity successfully functions as citizenship identity, but fails in doing so as an ethnic identity. More specifically, Azerbaijani identity is a supplement, not a substitution to original identities; they do not contradict, rather complement each other.