Yeni nesil müzisyenin marka kişiliği oluşumunda dijital pazarlamanın etkisi
The effect of digital marketing on new generation musician's brand personality formation
- Tez No: 666921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESER GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, İşletme, Music, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bugünün iletişim teknolojilerinde meydana gelen hızlı gelişmeler, mesajın geleneksel kanallardan başlayarak alıcısına ulaştırılma sürecindeki ve geri dönüşlerdeki gelişimini büyük ölçüde değişime uğratmıştır. Teknolojinin bu gelişimi ve internetle birlikte tanışılan yeni dijital dünya, pazarlamanın dilini dijitalleştirirken eksenindeki sektörleri de etkisi altına almaya başlamıştır. Tek yönlülükten ve sadece bir ürünün satışına yönelik olmaktan tamamen ayrışan dijital pazarlamanın kendine has iletişim yöntemlerinden en çok etkilenen sektörlerden biri müzik endüstrisi olmuştur. Bu çalışmada yeni nesil müzisyen olarak adlandırılan son dönem genç müzik içerik üreticilerinin marka kişiliklerinin oluşumunda dijital pazarlama çalışmalarının etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Dijital pazarlama içeriği ve evrenine dair genel bakış literatür çalışma ile verilirken, müzisyenlerin kullandığı birçok dijital pazarlama kanalı içinden müzik üretici ve tüketicisi tarafından çok bilinen ve sık kullanılan YouTube ve Instagram çalışma konusuna dahil edilmiştir. Gelişen dijital pazarlama araçlarının müzisyenlerin üretimlerini dinleyici ile buluşturmada yeni bir sahne konumuna gelmesi, müzik üreticisi ile tüketicisinin iletişimini çift yönlü kılması, müzisyenin marka kişiliğinin oluşumu ve sürdürülebilir kılması noktalarındaki etkileri ele alınmıştır. Kalitatif yöntemlerden soru-cevaba dayalı mülakat metodu ile müzisyen ve sektörde rol alan kişiler ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, literatür taramasının ışığında bu çıktılar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fast-moving developing of current communication technologies caused a large scale changes to the process of transmission of the conventional message. Technologies' progress and the new digital world that came with the internet started to have an effect on related industries by digitalizing the language of marketing. Music industry became one of the industries that was affected by the digital marketing, which does not have one direction or is not for selling just one product, more than the other industries. This study intends to research that the effects of digital marketing studies on developing brand personalities of today's young music producer named new generation musicians. A general overlook to the content and the universe of digital marketing is presented by a study of literature. YouTube and Instagram, that are well-known and oft used by music producers and music consumers, includes the study. The effects of the transformation from digital marketing tools or social media to a new stage (medium) for a transmission of a message (product) from the musicians to their audiences, from one-way communication to two-way communication between music producers and music consumers, also the effects of a creation of a brand personality of musician and sustainable of it, had been addressed. The interview Q&A method from qualitative methods had selected. Musicians and people who have related part in the industry had been interviewed with. The interviews had been interpreted in consideration of the literature study.