Women's mosques: A feminist geographical analysis of women's experiences in mosques
Kadınların camileri: Kadınların cami deneyimlerinin feminist coğrafya bakış açısıyla analizi
- Tez No: 666932
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Müslüman kadınların camileri nasıl tecrübe ettiklerini anlamaktır, çalışma kadınların cami mekanını tecrübe ederken çeşitli taktikler kullandığını öne sürmekle beraber (De Certeau, 1984) cami sosyal mekanın üretilmesinde Müslüman kadınların üretim sürecinin bir parçası olduğunu öne sürmektedir. (Lefebvre, 1991) Müslüman kadınların camileri kullanması ve camilerde bulunması günümüzde de tartışmalı bir konu olmakla beraber, kadınların camiler üzerindeki talepleri de Müslümanlar için önemli bir mesele hale gelmiştir. Kadınların tecrübelerini analiz etmek için beş farklı derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiş olmakla beraber kadınların talepleri konusu bu mülakatların temel meselesi olmuştur ve mülakatlar söylem analizi metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Derinlemesine mülakatlar sonucu Müslüman kadınların cami sosyal mekanını bu mekanı tecrübe ederek ürettikleri ve caminin de bu tecrübe etme sürecinde üretildiğini ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda bu tezde kadınların erkek egemen dini stratejide bir nevi kaçak avlanarak (poaching) kullandığı taktiklerin olduğunu ve bu taktiklerin yaratıcı metodlarla kadınların camilerde varlıklarını sürdürmelerini sağladığını ortaya koymuştur. (De Certeau, 1984) Buna ek olarak, kadınların düşüncelerinin önemsenmediğini düşündükleri için camilerle alakalı problemlerine çözüm aramadıkları da bu tezin ana bulgularından biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper aims to find how Muslim women experience social spaces, it is assumed that Muslim women experience social space with tactics (De Certeau, 1984) and they are a part of the production of social space of mosques (Lefebvre, 1991) Women's presence in mosques is still a controversial topic for most of the Muslims, however, the increase of women's demands on mosques are significant for the Muslim community. In order to analyze how in accordance with their demands women experience mosques, five interviews are conducted with young Muslim women and discourse analysis is applied to these interviews. According to these interviews women experience social space of mosques through living in the social space that is produced with the living act. And also, it is found that women use tactics in order to poach in the male-dominated religious strategy with using creative methods to continue demand presence in mosques. (De Certeau, 1984) Furthermore, it is found that women tend to not to seek solutions for their problems since they have the opinion of their demands are not taken into consideration by the religious authorities, hence, this situation creates different tactics to cope with problems in mosques. My aspiration for this research is my own personal experiences with the standpoint of“The Personal is Political”catch phrase and common patterns of other Muslim women's experiences. (Hanisch, 1970)