Inward foreign direct investment in Algeria: Determinants, performance, challenges in the last twenty years
Cezayir'de yabancı doğrudan yatırım: Belirtiler, performans, son yiran yılda zorluk
- Tez No: 666942
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Doğrudan yabancı yatırım (DYY), ev sahibi ülkelere verdiği önem nedeniyle ülke ekonomilerinde önemli bir unsur haline gelmiştir, böylece ev sahibi ülkelerin ekonomik sorunlarını çözerek ev sahibi ülkelere ekonomik büyüme sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada, 1996-2016 yılları arasında Cezayir'de doğrudan yabancı yatırımın belirleyicileri, zorluklarını ve performansını incelendi. Ayrıca Cezayir'deki yatırım ortamının analizini içeren ana yatırım politikaları ele alındı. Cezayir'de ticaret ve yatırım yasalarını gözden geçirerek analizler için Granger nedensellik analizi kullanıldı. Öncelikle ele alınan serilerin durğanlıkları incelendi ve elde edilen sonuçlara dayalı olarak Granger nedensellik sınaması uygulandı. Sonuçlar reel döviz kuru ve GSYİH arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. Bu ilişkinin nedenlerinden biri DYY'nin çeşitliliğinin az olması olduğu düşünülmektedir. Bu çeşitliliğin azlığı yatırımcıların çoğunlukla petrol sektörüne yatırım yapmasıdır.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment has become an essential element in the economies of countries due to its importance to host countries so that it solves many of the host countries' economic problems so that it helps the host countries to achieve economic growth. In this thesis, we studied the determinants, challenges, and performance of the foreign direct investment (FDI) in Algeria between 1996 and 2016. We used the methodology of the study includes an analysis of the investment environment in Algeria, examining the main investment policies in Algeria by reviewing the trade and investment laws, also we used Time series model for analyses, the results showed that there is a relationship between real exchange rate and GDP, also it showed that there is weak inward FDI in Algeria because there is weak diversity in the investment channels, because the investors invest in one sector which is petroleum manufacturing.