Bireysel ve takım sporlarıyla uğraşan ergenlerde sosyal kaygı ve öz yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social anxiety and self-efficacy levels of adolescents who deal with individual and team sports
- Tez No: 666958
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireysel sporlar ve takım sporlarıyla uğraşan ergenlerin sosyal kaygı ve öz yeterlik düzeylerini belirlemek, bazı değişkenlere göre (yaş, cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, devam ettiği okul türü, kardeşinin olma durumu) incelemek ve sosyal kaygı ile öz yeterlik arasından bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini bireysel sporlarla uğraşan 111, takım sporlarıyla uğraşan 148 olmak üzere toplam 259 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini tespit etmek amacıyla“Sosyo-Demografik Anket Formu”, sosyal kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla“Ergenler İçin Sosyal Kaygı ölçeği”, öz yeterlik düzeylerini ölçmek için ise“Çocuklar İçin Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bireysel sporlarla uğraşan ergenlerin sosyal kaygılarının“orta”düzeyde olduğu, öz yeterliklerinin de“orta”düzeyde olduğu görülmektedir. Buna karşılık olarak takım sporlarıyla uğraşan ergenlerin sosyal kaygılarının“düşük”olduğu ve genel öz yeterliklerinin“orta”düzeyde olduğu ancak sosyal öz yeterlik alt boyutunun“yüksek”olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the social anxiety and self-efficacy levels of adolescents engaged in individual sports and team sports and to examine them according to some variables (age, gender, mother education level, father education level, school type) (Continues, sibling status). Also to examine whether there is a relationship between social anxiety and self-efficacy. The sample of the research was made up of 259 volunteer students, 111 of them are engaged in individual sports and 148 of them are engaged in team sports.“Socio-Demographic Questionnaire Form”was used to determine the socio-demographic characteristics of students,“Social Anxiety Scale for Adolescents”was used to determine social anxiety levels, and“Self-Efficacy Scale for Children”was used to measure self-efficacy levels. According to the results of the research, it is seen that the adolescents engaged in individual sports have a“medium”level and their self-efficacy is also at a“medium”level. In contrast, adolescents engaged in team sports are found to have a“low”social anxiety and general self-efficacy at a“medium”level, but a social self-efficacy sub-dimension is“high”level.