COVID-19 pandemisi süresinde endodonti kliniğine başvuran hastaların epidemiyolojik olarak değerlendirilmesi
Epidemiological Evaluation of Patients Applying to the Endodontics Clinic during the COVID-19 Pandemic
  1. Tez No: 716858
  2. Yazar: MERVE KÖSETÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAYRAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: COVID-19 salgınının, Endodonti kliniğindeki hasta başvuruları üzerine etkisini incelemek ve başvuran hastaların epidemiyolojik özelliklerini, teşhislerini ve ağrı seviyelerini değerlendirmektir. Bu veriler doğrultusunda acil tedavilerin daha öncelikli hale geldiği pandemi döneminde, hastalar için gerekli olan tedavileri belirlemektir. Çalışmamızın; literatüre ve hekimlere, acil tedavi ihtiyacının arttığı dönemlerde hasta sayısının ve gereken tedavilerin belirlenerek değerlendirilmesi konusunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Birey ve Yöntem: Bu çalışmada, pandemi süresi içerisinde Kasım 2020 – Mayıs 2021 dönemi arasında Tokat Gaziosmanpaşa Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti kliniğine başvuran 5600 hasta arasından 520 hasta randomize olarak seçildi. Hastalardan alınan formlar aracılığıyla ağrı seviyeleri ve anamnezleri kayıt edilerek, klinik ve radyografik muayeneleri gerçekleştirildi. Kliniğe başvuran hastaların ilgili dişlerindeki semptomların ve muayenelerin sonuçları belirlenip teşhis konuldu. Ayrıca pandemi döneminin ilk bir yılında (Mart 2020- Mart 2021) başvuran hastaların, pandemi öncesi (Mart 2019-Mart 2020 dönemi) endodonti kliniğine başvuran hastalarla yaş, cinsiyet, sistemik hastalıklar açısından değerlendirilmesi yapıldı ve Türkiye'de gözlenen Covid-19 vaka sayılarıyla pandemi döneminde kliniğe giriş yapan hastaların yaş, cinsiyet, sistemik hastalıklarla ilişkisi incelendi. Elde edilen veriler; kategorik değişkenler kikare testi, ikili karşılaştırmalar Mann Whitney U testi, 3 ile daha fazla grup içeren karşılaştırmalar Kruskal Wallis testi ve çoklu karşılaştırma testi olarak Dunn testleri kullanılarak analiz edildi. Değişkenler arası ilişkinin değerlendirilmesi için Pearson korelasyon testi kullanıldı. Bulgular: Covid-19 döneminde kliniğe başvuran hastaların klinik ve radyografik değerlendirmeleri yapıldığında; hastaların çoğunluğunun, acil tedavi gerektiren endodontik hastalıklar nedeniyle tedaviye başvurdukları belirlenmiştir. Pandemi öncesi dönem ve sonrası dönem incelendiğinde; tedavi için başvuran hasta oranlarında düşüş gözlenmiştir. Türkiye'de gözlenen pandemi vaka sayıları artışıyla meydana gelen kısıtlama dönemlerinde, kliniğe giriş yapan hastalarda azalma gözlenmiştir Sonuç: Pandemi döneminde; acil dental tedavi ihtiyaçlarının yüksek oranını karşılayan endodonti kliniğinde, hasta sayılarında düşüş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this epidemiologic study is to analyze the impact of the COVID-19 outbreak on patient applications in the Endodontics clinic and evaluate the epidemiological features, diagnoses, and pain levels of the patients who applied. According to these data, the necessary treatments of patients during the pandemic period when emergency treatments become more priority are determined. This study will contribute to the literature and physicians in determining and evaluating the number of patients and the necessary treatments in periods when the need for urgent treatment needs increases. Materials and Methods: In this study, 520 patients were selected randomly among 5600 patients who applied to the Tokat Gaziosmanpaşa Faculty of Dentistry Endodontic clinic between November 2020 and May 2021 during the pandemic period. Pain levels and anamnesis of the patients were recorded with forms, clinical and radiographic examinations were performed. The relevant teeth of the patients who applied to the clinic were examined. The symptoms and examination results were diagnosed and determined. In addition, the relationship between the patients who applied in the first year of the pandemic period (March 2020-March 2021), the patients who applied to the endodontic clinic before the pandemic (March 2019-March 2020 period), and the number of Covid-19 cases observed in Turkey examined. These examinations were made through age, gender, and chronic diseases.The data obtained; Categorical variables were analyzed using the chi-square test, the Mann Whitney U test for pairwise comparisons, the Kruskal Wallis test for comparisons involving three or more groups, and the Dunn test as multiple comparison test. Pearson Correlation test was used to evaluate the relationship between variables. Results: The clinical and radiographic evaluations of the patients who applied to the clinic during the Covid-19 period were analyzed and determined that the majority of the patients apply for treatment due to endodontic diseases requiring urgent treatment. Period before and during the pandemic was examined that observed a reduction in the proportion of patients admitted for treatment. Conclusion: The endodontic clinic where the patients are needed a high rate of emergency dental treatment, served more urgent treatment needs during the pandemic period.