Göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hasta yönetiminde manchester triyaj sistemi ve modifiye heart (HEAR) skorunun etkinliği
The efficiency of the manchester triage system and the modified heart (HEAR) score in the management of patients who applied to the emergency department with chest pain
- Tez No: 666978
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YÜRÜMEZ, DOÇ. DR. ONUR KARAKAYALI, UZMAN MUSTAFA ERCAN GÜNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, göğüs ağrısı şikâyeti ile acil servise başvuran hasta yönetiminde Manchester Triyaj Sistemi'nin (MTS) ve HEAR skorunun etkinliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel çalışma; Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 05.10.2019-25.03.2020 tarihleri arasında göğüs ağrısı şikâyeti ile başvuran 288 vaka ile gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında elde edilen veriler önceden hazırlanmış hasta değerlendirme formuna kaydedilmek sureti ile üç aşamada toplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, we aimed to validate the effectiveness of the Manchester Triage System (MTS) and the HEAR score in the management of patients admitted to the emergency department with the complaint of chest pain. Materials and Methods: This prospective, observational study; conducted with the participation of 288 cases who applied to Sakarya University Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 05.10.2019-25.03.2020 with the complaint of chest pain. The data obtained within the scope of the study were collected in three stages by recording them on a pre-prepared patient evaluation form.