Artırılmış gerçeklikle değişen haber hikaye anlatımları
News and story telling that changed with augmented reality
- Tez No: 666984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AND ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yeni medyanın etkisiyle habere ulaşma yolunda yaşanan hızlanma insanların habere olan bakış açısını değişime uğratmıştır. Medya alanında yaşanan teknolojik gelişim sonucunda insanlar haberi okumak veya izlemek yerine sunulan haberi yaşayarak deneyimlemek istemeye başlamıştır. Bu gelişimlere paralel olarak artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak içinde bulunduğumuz gerçeklik içerisinde sanal nesnelerle etkileşime geçilebilmektedir. Dijital teknolojilerin her geçen gün daha fazla nüfus ettiği yaşamımızda artırılmış gerçeklik, dünya genelinde eğlence, eğitim, askeri, sağlık alanları gibi geniş yelpazede kullanılmaktadır. Artırılmış gerçeklik medya alanında çeşitli kullanım varyasyonlarıyla haberi etkileşimli bir yapıya dönüştürerek yeni bir haber formu potansiyeli taşımaktadır. Bu anlamda medya kuruluşları artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak artırılmış gerçeklik haberlerini sunmaya başlamıştır. Bu yeni haber formu kullanıcı/izleyiciye birinci şahıs anlatımı sunmaktadır. Bu çalışma artırılmış gerçekliğin haberin hikâye olarak anlatımında nasıl kullanıldığını ve medya profesyonelleriyle derinlemesine görüşme, ardından odak grup görüşmesi yoluyla, farklı formdaki artırılmış gerçeklik haberlerinin kullanıcılar/izleyiciler tarafından nasıl algılandığını araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The acceleration in reaching the news with the effect of the new media has changed the way people view the news. As a result of the technological development in the media field, people began to want to experience the news instead of reading or watching it. In parallel with these developments, it is possible to interact with virtual objects in the reality by using augmented reality technology. Due to the development of digital technology, augmented reality has started to be used in a wide range of fields such as entertainment, education, military, healthcare worldwide. The augmented reality has the potential to transform the news into an interactive structure and create a new form of news that can have various usage variations in the media field. In this sense, news organizations started to offer augmented reality news using augmented reality technology. This new form of news provides first-person narration to the user/audience. This study explores how augmented reality is used to tell the news in the form of stories, and how users perceive different forms of augmented reality news by interviewing media professionals which is followed by a focus group interview.