Gerçeklik kavramının bir ara-mekân tasarımı olarak artırılmış gerçeklik üzerinden deneyimlenmesi
Experiencing the concept of reality as a mid-space design through augmented reality
- Tez No: 751740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dijital medya teknolojilerinin gelişimi ile mekan olgusunun sınırları da her geçen gün değişmeye başlamıştır. İnsan bilgisayar teknolojisi etkileşiminin mekânsal karşılıkları sürekli olarak göz ardı edilmiş genellikle algı düzeyinde incelenmiştir. Mimaride kullanımı henüz sınırlı olan Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik, Karma Gerçeklik sistemlerinin mekan olarak kurgulanması, gerçeklikler arası geçişlerin sağlandığı ve muğlak bir alan olan bu geçiş sürekliliği içerisinde bir ara mekan olarak yeniden ele alınmıştır. Söz konusu teknolojilerin kullanıcı eylem ve hareketlerini evrimleştirip mekanda yeni bir kullanıcı için mekânsal karşılıkları aranmıştır. Ayrıca mekanın da farklı gerçeklik düzeylerine eklemlenmesi ile Öklidyen formunun dışında sibernetik öğelerle birlikte yeni bir tanımı oluşmuş ve bu bir arada olma durumu kullanıcı deneyimi ile sanal verilerin maddesel yeterlilikleri bakımından ele alınmıştır. Teknolojik ilerlemeler sonucunda değişen mekan yapısına eylem ve beden odaklı olmak üzere incelenmiş, bahsedilen gerçeklik düzeylerinin birbirlerine karşı avantaj dezavantajları ortaya konulmuş ve potansiyelleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of digital media technologies, the boundaries of the space phenomenon have started to change day by day. The spatial counterparts of human computer technology interaction have been constantly ignored and generally studied at the perceptual level. The construction of Augmented Reality, Virtual Reality, Mixed Reality systems as spaces, which are still limited in use in architecture, has been reconsidered as an intermediate space in this transitional continuity, which is an ambiguous area where transitions between realities are provided. By evolving the user actions and movements of the mentioned technologies, their spatial counterparts were sought for a new user in the space. In addition, with the articulation of space to distinct levels of reality, a new definition was formed with cybernetic elements apart from the Euclidean form, and this coexistence was discussed in terms of user experience and material adequacy of virtual data. As a result of technological advances, the changing space structure has been examined as action and body-oriented, the advantages and disadvantages of the mentioned reality levels against each other and their potentials have been discussed.