HIV/AIDS olgularımızın retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evalutaion of hiv/aids patients
  1. Tez No: 666990
  2. Yazar: BARIŞ ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda HIV/AIDS tanısı ile takip ettiğimiz hastaların epidemiyolojik özellikleri, hastalara uygulanan farklı antiretroviral tedavi (ART) rejimlerine olan virolojik ve immünolojik cevabın değerlendirilmesi, tedaviyle ilişkili yan etkiler ve hastaların tedaviye olan uyumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1 Ocak 1998-31 Aralık 2013 tarihleri arasında 115 hasta alınmıştır. Hastaların %76,5'i erkek, %23,5'i kadın olup yaş ortalamalrı %... idi. Yıllara göre vaka sayıları incelendiğinde, son iki yıl içinde yeni olgu sayısında belirgin bir artış olduğu görüldü. Hastalarımızın önemli bir kısmına tarama testleriyle tanı konulmuştu. Olguların %40 kadarı hepatit B ve/veya C enfeksiyonu ile karşılaşmıştı. Üçte birinin eş/cinsel partnerinde de HIV/AIDS enfeksiyonu mevcuttu. Hastalarımızda en fazla kullanılan tedavi rejimleri Tenofovir/Emtrisitabin + Efavirenz, Tenofovir/Emtrisitabin + ritonavirle güçlendirilmiş lopinavir ve Lamivudin/Zidovudin + ritonavirle güçlendirilmiş lopinavir'di. Farklı tedavi rejimlerine olan virolojik, immünolojik yanıt ve tedavi uyumları arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p=0,642). Tedavi başlanan hastalarda en sık ortaya çıkan yan etki santral sinir sistemine ait olup, efavirenze atfedilmişti. Hastalarımızın ortalama takip süreleri 33 ay (2-180 ay) olup, hastaların %11,3'ü hayatını kaybetmişti. Dörtte birinin ise düzenli takipleri olmaması nedeni ile bilgilerine ulaşılamadı. En sık ölüm nedeni fırsatçı enfeksiyonlar olup bunlar arasında en sık görülen fırsatçı enfeksiyon tüberkülozdu. Ülkemiz verilerine benzer şekilde çalışmamızda özellikle son yıllarda vaka sayılarında artış olduğu görülmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri hastalık insidansının yüksek olduğu komşu ülkelerle olan seks turizminin artmasıdır. Hastalığın bulaş yolları ve hastalıktan korunma konularında halkımızın bilgi düzeyinin arttırılması ile HIV/AIDS insidansı azalacaktır. Ayrıca ülkemizde psikososyal nedenlerle bu hastalara erken tanı konulamamakta ve hastalarla klinikte ileri evrelerde karşılaşılmakta olup, bunun sonucunda hastaların hayat kalitesi ve beklenen yaşam süresi azalmaktadır. Hastalarımızın önemli bir kısmının tanısı ülkemizdeki diğer çalışmalara benzer şekilde tarama testleriyle konulmuş olup, bu testlerin ülke genelinde yaygınlaşması ile hastalara daha erken aşamada tanı konulabilecektir. İlave olarak, tanı konulan hastaların uyum sorunları nedeniyle düzenli takibi yapılamamaktadır. Bu hastalara gerekli ilginin gösterilerek, yeterli zamanın ayrılması ile takip ve tedaviye olan uyumları artacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the epidemiological characteristics of patients we diagnosed with and treated for HIV/AIDS, together with their virological and immunological responses to different antiretroviral therapies (ARTs), and to determine side-effects associated with treatment and patients' compliance with that treatment. One hundred fifteen patients were enrolled between 1 January, 1998, and 13 December, 2013; 76.5% of patients were male and 23.5% female, with a mean age of 34.5±13.2. Examination of case numbers by years revealed a significant increase in new case numbers in the last 2 years. Many of our patients were diagnosed with screening tests. Hepatitis B and/or C infection was encountered in approximately 40% of cases. HIV/AIDS was also present in one in three same-sex partners. The most commonly used therapeutic regimens in our patients were Tenofovir/Emtricitabine + Efavirenz, Tenofovir/ Emtricitabine + Lopinavir reinforced with Ritonavir and Lamivudin/Zidovudin + Lopinavir reinforced with Ritonavirle. There was no significant correlation between virological and immunological responses to the different treatment regimens and compliance with treatment (p=0.642). The most common side-effects in patients started on treatment involved the central nervous system and were attributed to Efavirenz. Mean length of follow-up was 33 months (2-180 ay), and 11.3% of patients died. Data were unavailable for one in four patients due to lack of regular check-ups. The most common cause of death was opportunistic infections, tuberculosis being the most frequent. Our study, in agreement with other data for Turkey, shows an increase in case numbers in recent years in particular. One of the main reasons for this is the increase in sex tourism with neighboring countries with high incidences of the disease. The incidence of HIV/AIDS can be reduced by raising the public level of knowledge of the means by which the disease is transmitted and of protection against it. In addition, for psychosocial reasons the disease is not diagnosed early in Turkey, and patients are encountered at advanced clinical stages. As a result, patients' quality of life and life expectancy are both compromised. A significant part of our patients were diagnosed through screening tests, in agreement with other studies in Turkey. Patients could be diagnosed earlier if these tests were available across the country. In addition, regular follow-ups are not always possible due to diagnosed patients' compliance issues. Monitoring and compliance can be improved by these patients being shown the requisite interest and by sufficient time being made available.