Drosophila melanogaster'in Oregon R yabanıl ve Vestigial mutant soylarında ekstrem sıcaklık şartlarının ömür uzunluğu üzerine etkilerinin araştırlması
Investigation of effects of extreme temperature conditions on longevity of Oregon R wild and Vestigial mutant strains of Drosophila melanogaster
- Tez No: 232801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, günümüzün en önemli çevre sorunlarından birisi olan küresel ısınmanın etkilerini belirlemek için, ekstrem sıcaklık şartlarının Drosophila melanogaster Oregon R yabanıl ve Vestigial mutant soylarının ömür uzunluğu üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla deney gruplarına farklı sürelerde (1, 2 ve 3 saat) 39°C sıcak şoku ve -3°C soğuk şoku uygulanmıştır. Kontrol ve deney gruplarından elde edilen verilere göre, hem Oregon R yabanıl hem de Vestigial mutant soyların dişi ve erkek gruplarında artan uygulama sürelerine paralel olarak ortalama ömür uzunluklarının kısaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, extreme temperature condition on longevity of Oregon R wild and Vestigial mutant strains of Drosophila melanogaster were investigated to evaluate the effects of global warming which is one of the most important environmental problems in these days. For this purpose, test groups were exposed at 39?C heat shock and -3?C cold shock in different periods (1, 2 and 3 hours). According to the data obtained from control and test groups, it is confirmed that mean life span decreased in parallel with increasing application periods in female and male groups of Oregon R wild and Vestigial mutant strains.