İkinci Dünya Savaşı sonrası Alman dilinde yazılan tiyatro oyunlarında anti kahraman
Anti hero in theater plays written in German language after the Second Word War
- Tez No: 667038
- Danışmanlar: PROF. MEHMET BİRKİYE, DOÇ. DR. SELEN KORAD BİRKİYE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kurmaca eserlerin başkişisi anlamında kullandığımız kahraman kavramı dünyada yaşanan ve toplumsal yapıyı kökten değiştiren olayların etkisiyle yüzyıllar içinde özellikleri bakımından değişime uğramıştır. Mitler ve Antik Yunan Tragedyalarının tanrısal özellikler barındıran kahramanı, modernite ile birlikte birey merkezli bir hale gelerek tanrısal özelliklerinden sıyrılmış ve 'an'ın kahramanına dönüşmüştür. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise özellikle Alman dilinde yazılan tiyatro oyunları başta olmak üzere, birçok çağdaş eserde kendi yaşamının bile kahramanı olamayan başkişiler ortaya çıkmıştır. Savaş bu bağlamda bir dönüm noktası niteliği taşımaktadır. Bu çalışmada kurmaca eserlerin başkişisi olarak kahramanın değişim süreci tartışılmış ve anti kahraman bağlamında Alman dilinde yazılmış olan model oyunlar üstünden bir saptama yapmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of hero, which is used as the protagonist of fictional works, has changed in terms of its features over the centuries, with the effect of events that have taken place in the world and radically changed the social structure. The hero of the Myths and Ancient Greek Tragedies, who has divine features, has become individual-centered with modernity and has been stripped of his divine features and turned into the hero of the moment. After the Second World War, protagonists who could not even become heroes of their own life, mainly the theater plays written in German language, emerged in many contemporary works. The war stands as a turning point in this context. In this study, the transformation process of the hero as the protagonist of the fictional works is discussed and a analyzes are made on the specific plays written in the German language in the context of the anti-hero.