Gıda fabrikası çalışanlarında iş sağlığı eğitimlerinin eğitimin gerekliliğine yönelik tutuma ve işyeri hemşireliği memnuniyet düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of occupational health trainings on the attitude towards the necessity of training and satisfaction level of workplace nursing in food factory employees
- Tez No: 667067
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖRSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gıda Fabrikası Çalışanlarında İş Sağlığı Eğitimlerinin Eğitimin Gerekliliğine Yönelik Tutuma ve İşyeri Hemşireliği Memnuniyet Düzeyine Etkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışma iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin gıda fabrikası çalışanlarının eğitimlerin gerekliliğine yönelik tutumlarına ve iş yeri hemşireliği memnuniyet düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan tek gruplu son test yarı deneysel desende bir araştırmadır. Yöntem: Çalışma, Nevşehir'de bir gıda fabrikasında çalışmaya gönüllü katılan 170 çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri“Çalışan Veri Toplama Formu”,“İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Düzeyi Formu”,“İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitiminin Gerekliliğini Belirlemeye Yönelik Tutum Ölçeği”ve“İşyeri Hemşirelik Hizmetlerinden Duyulan Memnuniyet ve Hizmetin Önemi Ölçeği”aracılığı ile toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde, ANOVA, t testi, pearson korelasyon analizi ve çoklu lineer regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of Occupational Health Trainings on the Attitude Towards the Necessity of Training and Satisfaction Level of Workplace Nursing in Food Factory Employees Objective: This study is a single-group post-test quasi-experimental study conducted to evaluate the effect of occupational health and safety trainings on the attitudes of food factory employees towards the necessity of training and their satisfaction levels in workplace nursing. Method: The study was conducted on 170 employees who volunteered to work in Nevşehir food factory. The data of the study were collected through“Employee Data Collection Form”,“Occupational Health and Safety Information Level Form”,“Attitude Scale for Determining the Necessity of Occupational Health and Safety Education”and“Satisfaction with Workplace Nursing Services and the Importance of Service Scale”. In the statistical analysis of the study, ANOVA, t test, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used.