Sınıf öğretmenliği lisans programının duyuşsal özellikler kazandırması bakımından Hammond Değerlendirme Küpü Modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of elementary teaching program in terms of affective features through Hammond's Evaluation Model
  1. Tez No: 667082
  2. Yazar: İBRAHİM KARAGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY CEM ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlik mesleğine dönük tutum, değer ve akademik motivasyon bağlamında sınıf öğretmenliği lisans programının duyuşsal özellikleri geliştirmesi açısından Hammond Modeli ile değerlendirilmesidir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu 121 öğretmen adayı; nitel boyutu 23 öğretmen adayı, 11 öğretim üyesi ve beş yönetici olmak üzere toplam 39 katılımcı ile bir devlet üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verileri“Öğretmenlik Mesleği Tutum Ölçeği”,“Portre Değerler Ölçeği”ve“Akademik Motivasyon Ölçeği”ile yarı yapılandırılmış görüşme formları, doküman incelemesi, gözlem formları ve saha notları ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda açılan seçmeli ders sayısının yetersiz olduğu, kalabalık ve büyük sınıfların etkili bir eğitim açısından uygun olmadığı, sınıflardaki fiziksel olanakların öğretmen adaylarının duyuşsal gelişimleri açısından yeterli olmadığı; öğretmen adaylarının bilişsel hazırbulunuşluklarının düşük olduğu, mesleğe yönelik tutum ve motivasyon düzeyleri yüksek olmasına rağmen derslerdeki tutum ve motivasyonlarının düşük olduğu; programdaki duyuşsal alana yönelik kazanım sayısının oldukça az ve yetersiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the elementary teaching program in the context of attitude, value and academic motivation towards the teaching profession in terms of improving affective features through Hammond's evaluation model. The study employed convergent parallel design from mixed-method designs. The quantitative dimension of the study was carried out with 121 teacher candidates, while the qualitative dimension of the study was carried out with a total of 39 participants, 23 teacher candidates, 11 faculty members and five executive faculty members in a state university. The data were collected through“Teaching Profession Attitude Scale”,“Portrait Values Questionnaire”,“Academic Motivation Scale”, semi-structured interview forms, document analysis, observation forms and field notes. As a result of the study, it is concluded that the number of elective courses is inadequate, crowded and large classes are not suitable for effective education, physical facilities in the classrooms are not sufficient for the affective development of teacher candidates, the cognitive readiness of the teacher candidates is low; although teacher candidates' attitude and motivation levels towards the profession are high, their attitude and motivation in the classrooms is low; there is a limited number of objectives for affective domain in the curriculum.