21. yy becerilerinin öğretimine ilişkin öğretmen adaylarına yönelik bir ders programı tasarısı ve uygulanması
A course design and its implementation for teacher candidates aiming at teaching 21st century skills
  1. Tez No: 667083
  2. Yazar: ABDULKADİR DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu araştırma ile, Türkiye'de eğitim fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği programlarında öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarına 21.yy becerilerinin öğretimine ilişkin bir ders programı tasarlamak ve tasarlanan ders programının uygulamasını yapmak hedeflenmiştir. Nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntemlerden keşfedici sıralı karma yöntem deseni ile gerçekleştirilen araştırmada veriler betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunu, doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler oluştururken, nicel boyutunu ölçek geliştirme ve uygulama çalışması oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama süreci kapsamında MEB Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri, Sınıf Öğretmeni Özel Alan Yeterlikleri ve YÖK TYYÇ Eğitim Bilimi Temel Alanı Yeterlilikleri incelenmiştir. Ayrıca Sınıf Öğretmenliği programlarında 21.yy becerilerinin kazandırılmasına yönelik dersler olup olmadığı araştırılarak, ilişkili olduğu düşünülen derslerin içerikleri incelenmiştir. Bununla birlikte, 5 üniversiteden 17 öğretim elemanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, araştırma kapsamında 21.yy becerilerine sahip olma algılarını belirleme ölçeği geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında, ilerlemecilik felsefesi ve yapılandırmacı yaklaşım ilkeleri çerçevesinde modüler program tasarımı yaklaşımına göre geliştirilmiş olan ve süreç boyutunun ağırlıklı olarak mikro öğretim etkinlikleri üzerine kurulduğu sınıf öğretmenliği programı öğretmen adaylarına 21.yy becerilerinin öğretimini hedefleyen ders programı tasarısı geliştirilmiştir ve programın uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at developing and implementing a course design focusing on teaching of 21st century skills for teacher candidates studying at Primary School Education programs in education faculties in Turkey. Conducted through exploratory sequential mixed method design, which is one of the mixed methods in which qualitative and quantitative data are used together, the data have been analyzed by descriptive analyses in the study. While the qualitative data of the research are composed of document review and semi-structured interviews, the quantitative dimension is composed of scale development and application study. Within the scope of data collection process, MOE, Teaching Profession General Competencies, Classroom Teacher Special Field Competencies and Council of Higher Education Turkey Higher Education Competencies Framework Educational Science Basic Field Competencies were examined. In addition, by investigating whether there were direct or indirect courses aiming at teaching of 21st century skills in Primary Education programs, contents of the courses were examined. In addition, semi-structured interviews were conducted with 17 faculty member participants from 5 different universities. Moreover, 21st Century Skills Perceptions Scale was developed. Within the scope of the study, the course design aiming at teaching 21st century skills to prospective teachers of Primary Teacher Education Program has been developed and implemented considering the principles of modular curriculum design approach mainly based on micro-teaching activities within the framework of the philosophy of progressivism and the principles of constructivist approach.