Diz artroskopisi uygulanacak hastalarda ağrı korkusu ile ağrı şiddetinin değerlendirilmesi
Assessment of pain intensity and fear of pain in patients with knee arthroscopy
  1. Tez No: 667171
  2. Yazar: SÜMEYYE TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diz artroskopisi olacak hastaların ağrı korkusu düzeylerinin ameliyat sonrası ağrı şiddetine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan araştırma Ekim 2018- Mart 2019 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinin ortopedi travmatoloji servisinde yapıldı. Araştırmanın evrenini ortopedi ve travmatoloji servisinde yatan bireyler, örneklemini ise araştırma kriterlerini karşılayan ve araştırma konusunda bilgilendirildikten sonra izin alınan 101 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”,“Ağrı Korkusu Ölçeği-III”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği (VAS)”kullanıldı. Hasta Bilgi Formu ve Ağrı Korkusu Ölçeği-III hastaların servise kabulünden sonra araştırmacı tarafından uygulandı. Ameliyat sonrası 6. saatte ise Görsel Kıyaslama Ölçeği ile ağrı şiddeti belirlendi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, Tek yönlü (One way) ANOVA testi ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin %59,4'ü 31-45 yaş aralığında, %60,4'ü erkek idi. Hastaların ağrı korkusu puan ortalaması 65,525±19,387, VAS puan ortalaması 5,810±2,583 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of pain fear levels on postoperative pain severity in patients undergoing knee arthroscopy. Materials and Methods: The descriptive study was conducted in the orthopedic traumatology service of a training and research hospital between October 2018 and March 2019. The population of the study consisted of individuals hospitalized in orthopedics and traumatology service, and the sample consisted of 101 patients who met the research criteria and received permission after being informed about the study.“Patient Information Form”,“Pain Fear Scale-III”and“Visual Analog Scale (VAS)”were used to collect data. Patient Information Form and Fear of Pain Scale-III were administered by the researcher after the patients were admitted to the service. The severity of pain was determined at the 6th hour postoperatively using the Visual Comparison Scale. Number, percentage, mean, standard deviation, t-test, One-way ANOVA test and Spearman's correlation analysis were used to evaluate the data. Results: 59,4% of the individuals who participated in the survey were between 31-45 years of age and 60,4% were male of patients; The average score of pain fear was 65,525 ± 19,387, the average score of the VAS was 5,810 ± 2,583.