The impact of digital content marketing on brand awarenessthrough social media and customer engagement: A case studyof Starbucks in Istanbul
Dijital içerik pazarlamasının sosyal medya ve müşteri katılımı yoluyla marka bilinci üzerine etkisi: İstanbul Starbucks örneği
- Tez No: 667172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dijital İçerik Pazarlama; şirketin işini kurması, müşterilerle bağlantısı kurması ve marka farkındalığını teşvik etmek, sadakati ve geliri artırmak için harika fırsatlar sunan farklı araçlara sahip geniş bir alandır. Bu çalışmanın amacı, dijital içerik pazarlamasının marka farkındalığını artırma üzerindeki etkisini anlamak ve aynı zamanda bu etkide sosyal medyanın ve müşteri katılımının aracılık rolünün kapsamını incelemektir. Bu hedeflere ulaşmak için; çalışma, çalışmanın bileşenlerini içeren mevcut teorilerin literatür taramasına dayalı teorik çerçeveyi geliştirir ve aynı zamanda dijital içerik pazarlaması, marka bilinirliği, sosyal medya ve müşteri katılımını sağlar. Araştırmanın deneysel kısmını tamamlamak için bir anket tasarlanmış ve Starbucks firmasının İstanbul'daki toplam 398 müşterisi araştırma konusu olan bileşenlerin ilişkileri ve etkileri hakkında görüşlerini paylaşmıştır. Ardından anketten toplanan veriler SPSS (Statistical Package for the Social Science) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, dijital içerik pazarlamasının marka bilinirliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sosyal medyanın ve müşteri katılımının marka bilinirliğine etkisi istatistiksel olarak önemlidir. Ancak dijital içerik pazarlamasının marka bilinirliği üzerindeki doğrudan etkisi, toplam dolaylı aracılık etkisinden daha büyüktür. Bu sonuçlar, araştırmacının marka bilinirliğini artırmada ve farklı araçlarla şirketin hedefine ulaşmada dijital içerik pazarlamasının fırsatlarını daha iyi kullanması için öneriler geliştirmesine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital content marketing is a wide field with different tools that offers great opportunities for company to build its business, connect with customers, and engage them in promoting brand awareness, increasing loyalty, and revenue. The purpose of this study is to understand the impact that digital content marketing has on increasing brand awareness, and to examine the extent of mediating role of social media and customer engagement in that impact. In order to achieve these objectives, the study develops theoretical framework based on literature review of existing theories which include the components of the study: digital content marketing, brand awareness, social media, and customer engagement. And, in order to complete the empirical part of research, a questionnaire has been designed and the total of 398 customers of Starbucks Company in Istanbul shared their opinions about the relations and impacts of the components in the research topic. After that, the data collected from the survey was analyzed by using SPSS (Statistical Package for the Social Science). The results indicate that digital content marketing has significant effect on brand awareness. The effects of both social media and customer engagement on brand awareness are significant too, but the direct effect of digital content marketing on brand awareness is greater than their total indirect mediating effect on brand awareness. These results help the researcher to develop recommendations and suggestions for better using the opportunities of digital content marketing in increasing brand awareness and achieving the company's goal through different tools.