Bariatrik cerrahi hastalarının preoperatif ve postoperatif dönemde serum resistin, apelin ve visfatin düzeylerinin belirlenmesi
The evaluation of serum resistin, apelin and visfatin level in bariatric surgery patients on preoperative and postoperative period
- Tez No: 667176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Sleeve gastrektomi uygulanan hastalarda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3.ayda resistin, apelin ve visfatin adipokinlerinin serum düzeylerindeki değişimi belirlemek ve bu değişim ile kilo kaybı ve insülin direnci arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Servisi ve Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı iş birliği ile yürütülmüştür. 18-65 yaş arası, beden kitle indeksi 40 kg/m2'den büyük olan ve Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (LSG) yöntemi ile ameliyat edilen 44 hastanın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3.ayda antropometrik ölçümleri yapılıp, kan örnekleri alındı. Alınan örneklerde; resistin, visfatin ve apelin parametreleri eliza yöntemi ile çalışıldı. Açlık kan şekeri ve açlık insülin düzeyleri rutin biyokimya testlerinden temin edildi. Verilerin analizi eşleştirilmiş örneklem t testi kullanılarak SPSS 25 Paket Programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the change in serum levels of resistin, apelin and visfatin in pre-operative and post-operative periods of patients who underwent sleeve gastrectomy and to investigate the correlation between changes in their concentrations and weight loss and insulin resistance. Materials and Methods: Our study conducted in the General Surgery Service and the General Surgery Polyclinic at University of Health Sceinces at Istanbul Bakırköy Sadi Konuk Training and Research Hospital. Anthropometric measurements were performed and blood samples were collected from 44 patients between the ages of 18-65, whose Body Mass Index (BMI) was greater than 40 kg/m2 and operated by Laparoscopic Sleeve Gastrectomy (LSG) method. Resistin and visfatin were studied by sandwich enzyme immunoassay method, and apelin by competitive enzyme immunoassay method. Fasting blood glucose and fasting blood insulin parameters were obtained from routine biochemistry tests. Data analysis was evaluated with paired sample t test by using SPSS 25 Package Program.