Yenidoğan işitme tarama ünitesine başvuran bebeklerde ailede 40 yaş altı işitme engeli öyküsü olmasının işitme tarama testleri sonuçlarına (geçti- takip- sevk) etkisinin araştırılması
Investi̇gati̇on of the effect of fami̇ly hi̇story of heari̇ng impai̇rment i̇n babi̇es admi̇tted to neonatal heari̇ng screeni̇ng uni̇t on heari̇ng screeni̇ng test results (pass-follow-up-referral)
- Tez No: 667177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İHSAN TATARAĞASI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ülkemizde yılda 1.300.000 bebek dünyaya gelmektedir. İşitme kaybı insidansı olarak baktığımızda her 1000 bebekten 1-3 tanesi işitme engelli olarak doğmaktadır. Oranın bu kadar yüksek olması işitme tarama testlerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İşitme kaybının dil gelişimi üzerinde olumsuz etkisi vardır. Erken teşhis, uygun cihaz ve terapi gibi etmenler işitme kaybının dil üzerindeki olumsuz etkisini azaltmakta ve hatta yok etmektedir. Bu nedenle işitme kaybına yol açan risk gruplarının belirlenmesi ve gerekli testlerin erken dönemde yapılması işitme kayıplı bebeklerin dil gelişimi olarak yaşıtlarını yakalaması başarısını sağlayacaktır. Çalışmada Midyat ilçesinde 40 yaş altı işitme engeli yakını bulunan bebeklerin tespit edilmesi ve bu risk faktörünün bebeklerin işitme testlerini nasıl etkilediği, (geçti-kaldı) incelenmesi amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler İşitme engeli, işitme taraması, işitme tarama testi, yenidoğan
Özet (Çeviri)
In our country, 1,300,000 babies are born annually. When we look at the incidence of hearing loss, 1-3 out of every 1000 babies are born hearing impaired. This high rate shows how important hearing screening tests are. Hearing loss has a negative impact on language development. Factors such as early diagnosis, appropriate equipment and therapy reduce or even eliminate the negative effect of hearing loss on the language. For this reason, determining the risk groups that cause hearing loss and performing the necessary tests in the early period will ensure the success of babies with hearing loss to catch up with their peers as language development. In the study, it was aimed to identify babies with a hearing impaired relative under the age of 40 in Midyat district and to examine how this risk factor affects the hearing tests of babies (passed-failed). Keywords Hearing ımpairment, hearing screening, hearing screening test, newborn