Düşük dereceli lomber spondilolistezis hastalarında cerrahi tedavi sonrası spinopelvik parametrelerin değerlendirilmesi ve ağrı üzerine etkisi
Evaluation of spinopelvic parameters after surgical treatment and its effect on pain in patients with low grade lumbar spondylolisthesis
- Tez No: 667219
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VOLKAN AYDIN, DOÇ. DR. SEÇKİN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Spondilolistezis, bel ağrısı etyolojisinde önemli bir yer kaplamaktadır. Konservatif tedaviden fayda görmeyen, nörolojik defisiti olan hastalarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavinin içinde nöral dekompresyon, stabilizasyon ve füzyon yer alır. Spinopelvik parametreler omurga ve pelvis ilişkisini ortaya koyan önemli belirteçlerdir. Spinopelvik parametrelerin omurga ve pelvis hareketi ilişkisini anlamadaki önemi son yıllarda daha da artmıştır. Bu çalışmanın amacı, düşük dereceli spondilolistezis hastalarında postoperatif spinopelvik parametrelerdeki değişimin incelenmesi ve klinik sonuçlar ile karşılaştırarak ağrı üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Prof. Dr. Cemil TAŞÇIOĞLU Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde istmik ve dejeneratif tip düşük dereceli lomber spondilolistezis tanısı ile stabilizasyon, dekompresyon ve füzyon cerrahisi uygulanan 25 olgu inceledi. Bu olguların preoperatif ve postoperatif spinopelvik parametrelerindeki değişiklikler kayıt altına alındı. Çalışmamıza dahil edilen tüm olguların preoperatif ve postoperatif lomber manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi ve lomber direkt grafileri incelendi. Preoperatif ve postoperatif direkt grafiler Surgimap® programına yüklendi ve olguların pelvik tilt (PT), sakral slope (SS), pelvik insidans (PI), lomber lordoz (LL) ve Meyerding kayma yüzdeleri hesaplandı. Spinopelvik parametrelerdeki değişim ve hastaların ağrı sonuçları arasında korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların 4'ü erkek 21'i kadındı. Olguların yaş aralığı 27-70 olup yaş ortalaması 52.24'dü. Olguların 16'sı L4-L5, 6'sı L5-S1, 2'si L3-L4 ve 1'i L2-L3 seviyesindeydi. Olguların Meyerding kayma derecesine göre 13'ü derece 1, 12'si derece 2 spondilolistezisti. Olguların 19'una bir veya daha fazla seviye laminektomi uygulandı. Olguların hepsinin postoperatif şikayetleri azalmış olup; postoperatif VAS bel ve bacak ağrısı ve ODI skorlarında anlamlı derecede azalma izlendi (p ˂ 0.001). Hastaların lomber lordoz açısal değerindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p = 0.002). PT ve SS değişimi arasında orta derecede negatif korelasyon görülürken (r = 0.680, p ˂ 0.001), PI - SS değişimi (r = 0.553, p = 0.004) ve PI - LL değişimi (r = 0.440, p = 0.028) arasında orta derece korelasyon olduğu görüldü. Spinopelvik sagittal balans parametreleri ile klinik sonuçlar karşılaştırıldığında sadece ODI değişimi ile LL değişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı şekilde orta derecede korelasyon olduğu görüldü (r = 0.404, p = 0.045). Hastaların ortalama takip süresi 17.1 aydı. Sonuç: Spinopelvik parametrelerin değerlendirilmesi, hastada gelişen kompansasyon mekanizmalarının daha rahat anlaşılmasına ve cerrahi planlamanın daha uygun yapılmasına olanak sağlamaktadır. Spinopelvik sagittal balansa dikkat ederek uygulanan dekompresyon ile birlikte veya dekompresyonsuz yapılan transpediküler vida fiksasyon ve posterolateral füzyon cerrahisinin düşük dereceli spondilolistezis hastalarında iyi bir cerrahi seçenek olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca cerrahi sonrası lomber lordoz değişiminin postoperatif ağrı sonuçları için prediktif bir değeri olduğu öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Spondylolisthesis takes an important place in the etiology of low back pain. Surgical treatment is applied in patients with neurological defects who do not benefit from conservative treatment. Surgical treatment includes neural decompression, stabilization and fusion. Spinopelvic parameters are important markers that reveal the relationship between the spine and pelvis. The importance of spinopelvic parameters in understanding the relationship between spinal and pelvic movement has increased in recent years. The aim of this study is to examine the alteration in postoperative spinopelvic parameters in patients with low-grade spondylolisthesis and to investigate its effects on pain by comparing it with clinical results. Material and Methods: In this study, Prof. Dr. Cemil TAŞÇIOĞLU examined 25 patients who underwent stabilization, decompression and fusion surgery with the diagnosis of istmic and degenerative type low grade lumbar spondylolisthesis in the Neurosurgery Clinic of City Hospital. Alteration in preoperative and postoperative spinopelvic parameters of these cases were recorded. Preoperative and postoperative lumbar magnetic resonance, computed tomography and lumbar direct x-rays of all the patients included in our study were examined. Preoperative and postoperative direct x-rays were uploaded to Surgimap® program and pelvic tilt (PT), sacral slope (SS), pelvic incision (PI), lumbar lordoz (LL) and Meyerding slip percentages were calculated. Correlation analysis was performed between the change in spinopelvic parameters and the pain outcomes of the patients. Results: Four of the cases included in the study were male and 21 were female. The mean age of the patients was 27-70 years and the mean age was 52.24. Of the cases, 16 were L4-L5 6 were L5-S1 2 were L3-L4 and 1was L2-L3. Of the cases, 13 were Grade I and 12 were Grade II spondylolistesis. One or more levels of laminectomy were performed in 19 of the cases. Postoperative complaints of all cases decreased; Postoperative VAS lower back and leg pain and significant reduction in ODI scores (p ˂ 0.001). The change in the angular value of lumbar lordoz was found to be statistically significant (p = 0.002). Moderate negative correlation was observed between PT and SS alteration (r = 0.680, p ˂ 0.001), PI - SS alteration (r = 0.553, p = 0.004) and PI - LL alteration (r = 0.440, p = 0.028). When spinopelvic sagittal balancing parameters and clinical outcomes were compared, there was only a statistically significant moderate correlation between ODI and LL alteration (r = 0.404, p = 0.045). The mean follow-up period of the patients was 17.1 months. Conclusion: Evaluation of spinopelvic parameters allows for a more comfortable understanding of the compensating mechanisms developing in the patient and more appropriate or optimal surgical planning. We consider that transpedicular screw fixation and posterolateral fusion surgery performed together with or without decompression are a good surgical option in patients with low-grade spondylolisthesis. In addition, it can be foreseen that postoperative lumbar lordosis replacement has a predictive value for postoperative pain outcomes.