Farklı döner alet sistemlerinin apikalden taşan debris miktarı üzerine etkisinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effect of different rotary i̇nstrument systems on the amount of apically extruded debris
  1. Tez No: 667243
  2. Yazar: BİLGE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ ZAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı, farklı metalürjik, kinematik, yapısal özellik ve dizayna sahip döner aletler ile yapılan kök kanal preparasyonu ve irigasyonu sonrasında apikalden taşan debris miktarının in-vitro olarak incelenip, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesini yapmaktır. Çalışmamızda 60 adet tek kök tek kanallı alt premolar insan dişleri kullanılmıştır. Dişler koronal bölgeleri aşındırılarak her biri 17 mm olacak sekilde ayarlanarak çalışma boyları standardize edilmiştir. Dişler Research Randomizer programı kullanılarak 15'erli 2Shape, One Curve, XP- 3D Endo Shaper ve WaveOne Gold olmak üzere 4 ana gruba ayrılmıştır. Kök kanalları üretici firmanın talimatları doğrultusunda 2Shape 2'li eğe sistemi, One Curve ve XP- 3D Endo Shaper tekli eğe sistemleri rotasyonel hareket yapan sistemle şekillendirilirken, WaveOne Gold resiprokal hareket yapan 2'li eğe sistemiyle şekillendirilmiştir. Apikalden taşan debris, daha önce ölçümü yapılmış olan eppendorf tüplerde toplanmıştır. Diş-kapak-kanül ünitesinden uzaklaştırılan eppendorf tüplerinin içindeki distile su 37ºC'de etüvde bekletilerek tamamen buharlaştırılmıştır. Ardından taşan debris miktarının belirlenmesi amacıyla her bir eppendorf tüpü hassas terazide tartılarak ölçülmüştür ve eppendorf tüpünün ağırlığı çıkarılarak apikalden taşan debrisin ağırlığı 10ˉ4 hassasiyetle belirlenmiştir. Eğe sistemlerinin apikalden taşan debris miktarlarına ilişkin ortalamalar SPSS 22.0 programına yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde parametrik test varsayımları yerine getirildiğinden (Kolmogorov-Simirnov) bağımsız 2'den fazla gruptan elde edilen ölçümler karşılaştırılırken Tek Yönlü Varyans analizi kullanılmış ve yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, kök kanal preparasyonu esnasında apikalden en az debris taşıran eğe sisteminin WaveOne Gold döner alet sistemi olduğu saptanmıştır. Apikalden taşan debris miktarı çoktan aza doğru 2Shape, One Curve, XP- 3D Endo Shaper, WaveOne Gold şeklinde sıralanmıştır. Ancak çalışma grupları arasında fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Çalışmamızda kullandığımız farklı metalürjiye, kinematiğe, yapısal özeliğe, tasarıma ve farklı konfigürasyonlara sahip olan yeni nesil eğelerle ilgili apikalden debris taşması açısından elde edilen sonuçlar göz önüne alındığında bu sistemlerin debrisin endodontik tedavinin başarısındaki etkisi açısından bir farklılık göstermeyecekleri görülmüştür
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to examine in vitro the amount of debris overflowing from the apical after root canal preparation and irrigation with rotary instruments what have different metallurgy, kinematics, structural properties and design. In our study, 60 single root single-canal lower premolar human teeth were used. The teeth were randomly selected and divided into 4 main groups with 15 teeth in each group using the Research Randomizer program. The coronal areas of the teeth were abraded and their working lengths were standardized by adjusting them to 17 mm each. Root canals are shaped by using 2Shape 2 file system working in rotational motion, One Curve and XP- 3D Endo Shaper single file systems and WaveOne Gold 2 file system which makes reciprocal motion. The debris that overflowed from the apical during shaping was collected in eppendorf tubes previously measured. Distilled water in the eppendorf tubes removed from the tooth-cap-cannula unit was kept in the oven at 37ºC. The liquid was completely evaporated from eppendorf tubes. Later, the weight of each eppendorf tube was weighed on a precision scale and the amount of debris overflowing from the apical was determined with 10ˉ4 precision by subtracting the empty weight of the tube. Since the parametric test assumptions were fulfilled in the evaluation of the data obtained regarding the amount of debris overflowing from the apical of file systems by loading them into the SPSS 22.0 program, One-Way Variance analysis was used and the level of error was taken as 0.05. It was determined that the file system carrying the least debris from the apical during root canal preparation was the WaveOne Gold rotary instrument system, As a result of the study. When the amount of debris overflowing from the apical is ordered from high to low, it was seen that there are 2Shape, One Curve, XP- 3D Endo Shaper, WaveOne Gold. However, the difference between study groups was not statistically significant (p> 0.05). Considering the results obtained in terms of debris overflow from the apical about the new generation files with different metallurgy, kinematics, structural features, designs and different configurations that we used in our study. It was seen that these systems would not show any difference in terms of the effect of debris on the success of endodontic treatment.