Psikologlarda psikolojik dayanıklılığın; ikincil travmatik stres, somatizasyon ve tükenmişlik düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Psychological resistance of psychologists; investigation of the relationship between secondary traumatic srtess, somatization and burnout levels
  1. Tez No: 667265
  2. Yazar: ESRA CEBBAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF YAVUZ SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, Psikologların psikolojik dayanıklılık düzeylerinin ikincil travmatik stres, somatizasyon ve tükenmişlik düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın katılımcı grubunu, psikolog olarak çalışan 23-55 yaş aralığındaki 123 psikolog oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; demografik bilgi formu, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, İkincil Travmatik Stres Ölçeği, Somatizasyon Ölçeği ve Tükenmişlik Ölçeği'dir. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizi için SPPS 23 (Statistical Package for Social Sciences) istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Araştırma sorularına yanıt vermek amacıyla ortalama, standart sapma, ilişkisiz örneklemler tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu doğrusal regresyon analizi ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre psikologların psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile ikincil travmatik stres, somatizasyon ve tükenmişlik düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen veriler literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to investigate the relationship between psychological resilience and secondary traumatic stress, somatization and burnout level in psychologists by correlational research design. Accordingly, the study group consisted of 123 psychologists aged 23-55, beneficiary of working as a psychologists. The data collection tools used in the research are demographic information form, Resilience Scale for Adults, Secondary Traumatic Stress Scale, Somatization Scale and Burnout Scale. SPPS 23 statistical package program was used to analyze the data obtained from the study group. The mean, standard deviation, unrelated samples one-way variance analysis (ANOVA), multiple regression analysis and Pearson Moments Multiplication coefficient were calculated to answer the research questions. According to the research findings, negative correlations were found between the psychological resilience levels of psychologists and secondary traumatic stress, somatization and burnout levels. The data obtained were discussed in the light of literature.