6-60 ay arası bebek ve çocuklarda anne sütü almanın ve ekran karşısında (televizyon, telefon, bilgisayar) geçirilen sürenin Denver II gelişim ve tarama testi (DGTT II) üzerine etkisini araştırmak ve değerlendirmek
Research and evaluate the effect of building mothery with babies and children between 6-60 months and the time spent from the screen (television, phone, computer) on the Denver II development and scan test (DGTT II)
  1. Tez No: 667271
  2. Yazar: ŞULE ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
6-60 ay arası bebek ve çocuklarda anne sütü almanın ve ekran karşısında (televizyon, telefon, bilgisayar) geçirilen sürenin DENVER II Gelişimsel Tarama Testi (DGTT II) sonuçlarının üzerine etkisini araştırmak ve değerlendirilmesi Amaç: Denver II Gelişimsel Tarama testi (DGTT II) 0-60 ay arası çocuklarda var olabilecek gelişimsel sorunları belirti dahi vermeden erken dönemde saptayabilecek testlerden kullanımı en kolay olan, en sık kullanılan ve geçerliliği oldukça yüksek olan bir testtir. Bilindiği üzere günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte televizyon, mobil akıllı telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik yaşamamızda oldukça geniş bir yer tutmaktadır. Çalışmamızda bu cihazların çocuklarda kullanımı ile bağlantılı olarak 6-60 ay arası çocukların ekran maruziyeti varlığının ve de süresinin DGTT II sonuçları üzerine etkisini ve düzeyini tespit etmeyi amaçladık. Ayrıca anne sütü almanın da yine DGTT II sonuçları üzerine etkisini göstermek istedik. Gereç ve Yöntem: 1 Şubat 2020- 1 Mayıs 2020 tarihleri arasında Ankara Çubuk 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi (ASM) 0608002 numaralı birime kesin kayıtlı olan 230 tane 6-60 ay arası bebek ve çocuklara ve ebeveynlerine yüz yüze anket yöntemiyle anket uygulandı. Ayrıca DGTT II uygulandı ve sonuçlarının değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21,0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research and evaluation of the effect of breast-feeding in infants and children between 6-60 months as well as the time spent in front of the screen (television, telephone, computer) on the results of DENVER Developmental Screening Test II (DDST II). Aim: Denver II Developmental Screening Test (DDST II) is the easiest, most commonly used and highly valid test that can detect developmental problems arising in children and infants between 0-60 months without any symptoms. As known, owing to the technological advancements, we experienced today that the television, smartphones, computers and tablets have a significant place in our lives. In our study, we aimed to determine the level and effect of screen exposure and duration of children between 6-60 months on DDST II outcomes in connection with the use of these devices in children. We also would like to show the effect and level of the breast-feeding on the DDST II outcomes. Materials and Methods: 230 infants and children between 6-60 months and their parents, who are registered 0608002 numbered Unit of 1 No Family Health Center in Ankara Çubuk district, were conducted DDST II through face-to-face survey besides evaluating the test results. Results: The IBM SPSS Statistics 21.0 program was used for the statistical analyses and calculations.