6-60 ay arası çocuklarda mobil elektronik cihaz kullanım sıklığı, bağımlılık durumu ve ebeveyn davranışlarının etkisi
The frequency of mobile electronic device usage, addiction status and the effects of parents' behaviors in children between 6-60 months old
  1. Tez No: 667277
  2. Yazar: ÖZMEN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Günümüzde ebeveynler, mobil elektronik cihazları, küçük yaşlardan itibaren çocuklarına vermeye başlamıştır. Bu eylemin çocuğun gelişimine etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu araştırmada 6-60 aylık çocuklarda mobil elektronik cihaz kullanım özelliklerinin, rol model olan ebeveynlerin demografik özellikleri ve mobil elektronik cihaz kullanımları arasındaki ilişki irdelenmeye çalışılmıştır. Gereç Yöntem: Bu tanımlayıcı saha araştırmasının evrenini Ankara Pursaklar 2 Nolu ASM'nin 0622002 ve 0622003 Nolu Aile Hekimliği Birimlerine kayıtlı 6-60 aylık çocuklar oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak yüz yüze görüşmeyle uygulanan Demografik Veri Anketi ve Aile-Çocuk İnternet Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma, medyan (minimum ve maksimum değerler) ve kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki farklılıklar Ki Kare Analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Today, parents have not started to give mobile electronic devices to their children from an early age. The effects of this action on the development of the child are not fully known. In this study, the relationship between mobile electronic device usage characteristics and role model parents' demographic characteristics and their use of mobile electronic devices in children aged 6-60 months was investigated. Material Method: The population of this descriptive field study consisted of 6-60-month-old children enrolled in Family Medicine Units Numbered 0622002 and 0622003 of Ankara Pursaklar 2 Numbered ASM. Demographic Data Survey and Family-Child Internet Addiction Scale, which were applied face to face, were used as data collection tools. Continuous variables are expressed as mean ± standard deviation, median (minimum and maximum values), and categorical variables as numbers and percentages. The differences between categorical variables were analyzed by Chi-Square Analysis.