Örgütsel adalet ve örgütsel sinizmin üretkenlik karşıtı davranışlar üzerine etkisi ve bir araştırma
The effects of organizational justice on organizational cynicism and anti-productivity behaviors and an research
  1. Tez No: 627941
  2. Yazar: İSMAİL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel adalet ve örgütsel sinizmin üretkenlik karşıtı davranışlar üzerine etkisini incelemektir. Bunun için ilk olarak örgütsel adalet, örgüt-sel sinizm ve üretkenlik karşıtı davranış kavramının açıklaması yapılmıştır. Ardın-dan, verilen teorik bilgilerin anlaşılması adına bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Ör-gütsel adalet, örgüt mensuplarına karşı adil davranılmasını anlatır. Bir örgütte adale-tin olması hedefleri belirlemede önemlidir. Örgütsel sinizm, örgüt mensuplarının olumsuz tutum ve davranışlarıdır. Bu tutum ve davranışın sebebi ise geleceğe yöne-lik karamsarlıktır. Üretkenlik karşıtı davranış ise, bir örgütün yasal ve etik çıkarları-nın tersine hareket eden kişilerin davranışını belirtir. Bu tespitler, Türkiye'deki Serbest Bölge Kurucu ve İşletici Şirketlerindeki ça-lışanlara anket uygulanarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel adalet ve örgütsel sinizm değişkenleri üretkenlik karşıtı davranışlara olumlu veya olumsuz etki etmemektedir. Temel boyutlar bazında yapılan bu analizler alt boyutlar bazında da tekrarlandığında örgütsel adalet ve sinizm değişkenleri üretkenlik karşıtı davranışlara düşük seviyelerde anlamlı etki ettiği görülmektedir. Bazı alt boyut değişkenleri ara-sında çok düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Örgütsel adalet ve örgütsel sinizm derecesi üretkenlik karşıtı davranışlardaki değişimin yaklaşık %3 sini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of organizational justice and organizational cynicism on anti-productivity behaviors. Firstly, the conseptional me-anings of organizational justice, organizational cynicism and anti-productivity beha-vior are defined. Then, a research was performed in order to understand the given theoretical knowledge. Organizational justice refers to fair treatment on members of an organization. The existence of justice in an organization is important in setting goals. Organizational cynicism is the negative attitudes and behaviors of the mem-bers of the organization. The reason of these attitudes and behaviors is pessimism about the future. Anti-productive behavior refers to the behavior of individuals acting in contradiction to the legal interests and ethical values of an organization. These findings determined by applying questionnaires to the Free Trade Zone workers in Turkey As a result of the study, no positive or negative correlations was found between organizational justice and organization cynicism variables and anti-productivity behaviors. When these basic dimension based analyses repeated in lower dimensions; a low positive correlation was found between organizational cy-nicism, organizational justice variables and anti-productivity behaviors. It was ob-served that there was a very low level and significant relationship between some sub-dimension variables. The degree of organizational justice and organizational cynicism explains about 3% of the change in anti-productivity behaviors.