Türk edebiyatında toplumsal mücadelenin öğretmen imgesi üzerinden incelenmesi: 'Onuncu Köy', 'Tüfekliler', 'Bozkırdaki Çekirdek'
An analysis of social struggle based on teacher image in Turkish literatüre: The Tenth Village (Onuncu Köy), The Rifles (Tüfekliler), The Seed at Steppe (Bozkırdaki Çekirdek)
- Tez No: 667283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TOKUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez,“Türk Edebiyatında toplumsal mücadelenin öğretmen imgesi üzerinden incelenmesi: Onuncu Köy, Tüfekliler, Bozkırdaki Çekirdek”konusunda bir çalışmadır. Üç romanda da yazarın özgeçmişi, eserleri, romanın tanıtımı ve özeti, romandaki yer-zaman-kişi unsurları, romanın dâhil olduğu edebiyat dönemi, romanın çeşidi, olay örgüsü, bakış açısı, konu, ana fikir, dil ve anlatım özellikleri verilerek romanın toplumsal mücadeleler, eğitim ve öğretmen imgesinin incelemesi yapılır. Her üç roman da toplumsal gerçekçi edebiyat akımı etkisinde yazılmış eserlerdir. Eserler, 1940 ve 1974 yılları arasındaki çeşitli toplumsal mücadelelere, eğitim ve öğretmen imgesine ışık tutar. Çalışmamda, toplumcu gerçekçi romanlarda, toplumsal mücadelenin, eğitim ve öğretmen imgesinin nasıl verildiğinin gösterilmesi amaçlanır. Çalışma, 1940-1974 yılları arasındaki toplumsal mücadele, eğitim ve öğretmen imgesinin, romanlardaki anlatımlar doğrultusunda incelenmesini kapsar. Her üç roman yazarının hayatları ile eserlerinin kurgularında benzerlikler vardır. Her üç roman da dönemin toplumsal olaylarına, eğitim ve öğretmen imgesine eleştirel bir tutumla yaklaşır. Özellikle“Onuncu Köy”ve“Tüfekliler”romanlarında, öğretmenin, eğitimle bilinçlendirdiği toplumların hak arama mücadelesi verdiği saptanır. Her üç romanda da idealist öğretmen tipine vurgu vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study an analysis of social struggle based on teacher image in Turkish literatüre: In the“Onuncu Köy”(Tenth Village,)“Tüfekliler”, (Rifles)“ Bozkırdaki Çekirdek ”the seed at steppe) novels. In three novels, the social struggles of the novel, by giving the author's resume, works, introduction and summary of the novel, the elements of the place-time-person in the novels, the literature period including the novel, the type of novel, flow of event the point of view, education and examinations of teacher's image are analyzed. These three novels are written under the influence of social realistic literature movement. These three written works illuminate various social struggles education and image of teachers between 1940 and 1974. At my study aim is to show; how social struggles, education and examinations of teacher's image at social realist novels. Study covers expressions between 1940 and 1974; how social struggles, education and examinations of teacher's image at social realist novels are given by authors .There are some similarities between three authors life and their writings' editing. At these three novels critical approach to period's social events , education and examinations of teacher's image are seen. Especiall at Tenth village and Rifles novels teacher that raises the awareness of society with education and these educated society's Struggle for rights search is assined. Ideal teacher modal is emphasised at these three novals.