Çocuk yoğun bakım ünitesi'nde hasta bakımında kalite izlem kontrol listesi kullanılmasının klinik sonuçlar üzerine etkisi
The effect of using quality monitoring checklist on clinical outcomes in patient care in the pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 667286
  2. Yazar: FADİME SARIÇAY UŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DİNÇ HORASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite ve Hasta Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde Kalite İzlem Kontrol Listesi ile bakım vermenin bakıma ilişkin tutulan kayıtlara etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Ve çalışma kapsamında verilen bakım ve tedavilerin kaydedilme oranlarının arttığı saptanmıştır. Araştırma yarı deneysel, prospektif araştırma tasarımı türündedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne 16.12.2019–16.06.2020 tarihleri arasında yatan 131 hastanın günlük bakım ve tedavi verileri kullanılarak yürütülmüştür. Bu dönemin ilk yarısında hasta dosyalarındaki veriler kaydedilmiş, sonrasında hemşirelere Kalite İzlem Kontrol Listesi kullanımı konusunda eğitim verilmiş, izlem döneminin ikinci yarısında hemşireler tarafından kullanılan izlem formlarındaki bilgiler kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 24.0 paket programı kullanılarak gerçekleşmiştir. Veriler ortalama ± ss ve yüzdelerle özetlenmiş, istatistiksel analizlerde ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of providing care with the Quality Monitoring Checklist in the Pediatric Intensive Care Unit on records of patient files . This research is a quasi-experimental, prospective research design . The data of 131 patients hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit of Dokuz Eylül University Hospital between 16.12.2019-16.06.2020 were used. In the first half of this period, the data in the patient files were recorded, then the nurses were trained on the use of the Quality Monitoring Checklist, and the information in the patient files were recorded. Data analysis was carried out SPSS 24.0 program, and they were summarized as mean ± ss and percentages, chi-square test was used for statistical analysis.