Muhasebe meslek mensuplarının vergi affına yönelik görüş ve beklentilerinin araştırılması: Kırşehir ve Hatay illeri örneği
A research of the views and expectations of accounting professionals about tax amnesty: Kırsehir and Hatay example
  1. Tez No: 667291
  2. Yazar: FATMA GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE PINAR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Af insanlık tarihi boyunca iktidar ile vatandaşlar arasında sürekli gündemde olan bir kavramdır. Bu bağlamda vergi afları da devlet tarafından farklı gerekçeler gösterilerek sık sık başvurulan bir uygulamadır. Bu çalışmada Kırşehir merkez ve Hatay merkezde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının vergi afları hakkındaki düşünce, tutum ve önerileri incelenmiştir. Bu amaca yönelik toplam 39 sorudan oluşan 5'li likert tipinde bir ölçek gerekli yasal izinler alınarak kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini TÜRMOB'a kayıtlı ve aktif çalışan Hatay merkezde 299, Kırşehir merkezde 91 muhasebe meslek mensubu oluşturmaktadır. Gönüllü örnekleme yöntemi kullanılarak çalışmaya katılmaya gönüllü olan muhasebe meslek mensupları ile çalışma yürütülmüştür. Çalışmaya Hatay merkezde hizmet vermekte olan 131 muhasebe meslek mensubu, Kırşehir merkezde hizmet vermekte olan 70 muhasebe meslek mensubu dahil olmuştur. Anket uygulaması araştırıcı tarafından yüz yüze ve online anket tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda çalışmaya katılan muhasebe meslek mensuplarının vergi afları ile ilgili görüşlerinin olumlu olduğu tespit edilmiştir. Muhasebe meslek mensupları vergi afları ile kamunun daha önce tahsil edemediği vergi alacaklarının tahsil edilmesini sağlayarak devletin vergi gelirlerinin arttığını, bunun sonucunda da özel sektörün kamuya olan borcunun azaldığını ve ekonominin canlanmasına katkı sağlandığını savunmaktadırlar. Muhasebe meslek mensupları olağanüstü şartlar dışında çok sık vergi affı çıkartılmasını, vergi ödevini tam ve eksiksiz yerine getiren dürüst mükelleflerin cezalandırılması olarak görmektedirler. Bu nedenle çıkartılacak afların sıklığı, gerekçesi ve kapsamının ülkede vergi adaletini bozmayacak şekilde ayarlanması gerektiğini savunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Amnesty is a concept that has always been on the agenda between the government and citizens throughout human history. In this context, tax amnesties are also a practice frequently applied by the states for different reasons. In this study, the thoughts, attitudes and suggestions of accounting professionals working in Kırşehir center and Hatay center about tax amnesties were examined. For this purpose, a 5 Likert type scale consisting of 39 questions in total was used after obtaining the necessary legal permissions. The population of the study consists of 299 professional accountants registered and active in TÜRMOB in the center of Hatay and 91 in the center of Kırşehir. By using the voluntary sampling method, the study was conducted with professional accountants who volunteered to participate in the study. 131 professional accountants serving in the center of Hatay and 70 professional accountants serving in the center of Kırşehir were included in the study. The survey application was carried out by the researcher using face-to-face and online survey technique. As a result of the study, it was determined that the opinions of the accounting professionals who participated in the study were positive about tax amnesties. Accounting professionals argued that the tax revenues of the state increased by providing tax amnesties to collect tax receivables that the public could not collect before, as a result, the private sector's debt to the public decreased and contributed to the revival of the economy. Professional accountants see tax amnesty as punishment of honest taxpayers who fulfill their tax duties whole and completely, except for extraordinary conditions. For this reason, they argue that the frequency, justification and scope of amnesties to be issued should be adjusted in a way that does not violate tax justice in the country.