Döküm yöntemi ile üretien AISI 304 paslanmaz çeliğin frezelenmesinde işleme parametrelerinin araştırılması
Investigation of machining parameters in milling of AISI 304 stainless steel produced by casting
- Tez No: 667295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, döküm yöntemi ile üretilmiş AISI 304 paslanmaz çelik aynı ve zıt yönlü düzlem yüzey frezeleme işlemine tabi tutulmuştur. İşleme deneyleri üç farklı kesme hızı (100, 130 ve 160 m/dak), üç farklı ilerleme hızı (0,1, 0,15 ve 0,2 mm/ağız) ve sabit kesme derinliğinde (2 mm) kuru ve buharlı soğuk hava işleme şartlarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada AISI 304 çeliğinin düzlem yüzey frezelenmesinde kesici takım performansı ve işlenen yüzeyde oluşan yüzey pürüzlülük değerleri incelenmiştir. En düşük yüzey pürüzlülük değeri aynı yönlü frezelemede buharlı soğuk hava ile 100 m/dak kesme ve 0,2 mm/ağız ilerleme miktarında elde edilmiştir. Kesici takımlarda talaş sıvanması (BUE), burun aşınması, yanak aşınması, çentik aşınması ve plastik deformasyon görülmüştür. Buharlı soğuk hava ile frezeleme takım aşınmasının azalmasına katkı sağlamıştır. İş parçasının üretim yönteminden dolayı iş parçasında krom oksit (Cr2O3), demir oksit (FeO), mangan oksit (MnO), molibden oksit (MoO2) gibi kalıntıların olduğu görülmüştür. Bu kalıntılar kesici takımda hızlı aşınmalara neden olduğundan takım ömürlerinde azalma görülmüştür. Hızlı takım aşınması ve kalıntılar iş parçasının yüzey pürüzlülük değerlerinde değişimlere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 304 stainless steel produced by casting method was performed to up and down milling process. Milling tests were carried out under dry and cold mist air conditions using three different levels of cutting speed (100-130-160 m/min), and feed rate (0.1-0.15-0.2 mm/tooth), and constant cutting depth (2mm). The cutting tool performance and surface roughness in face milling of AISI 304 steel were examined. The lowest surface roughness value was obtained in the down milling with mist cold air at 100 m / min cutting speed and 0.2 mm / tooth. Built-up edge (BUE), nose wear, flank wear, notch wear and plastic deformation were observed in cutting tools. Milling with mist cold air contributed to the reduction of tool wear. Due to the production method of the workpiece, it has been observed that there are residues such as chromium oxide (Cr2O3), iron oxide (FeO), manganese oxide (MnO), molybdenum oxide (MoO2). Since these residues cause rapid tool wear, a decrease in tool life has been observed. Rapid tool wear and residues have caused changes in the surface roughness values of the workpiece.