Terör örgütü PKK'nın propagandasında kimlik inşası: Serxwebun dergisi örneği, 1982-2019
Identity construction in propaganda of PKK terrorist organization: Case of Serxwebun magazine, 1982-2019
- Tez No: 667296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın konusu, terör örgütü PKK'nın propaganda araçları vasıtasıyla oluşturmaya çalıştığı kimlik inşa sürecinin analizidir. Çalışmanın ana araştırma sorusu PKK'nın militan örgüt kimliği inşa etmek için başvurduğu propaganda başvurduğu temel kavramlar ile bu kavramların kullanımının tarihsel olarak değişime uğraşıp uğramadığıdır. Bu amaca ulaşmak için PKK'nın propaganda aracı olarak terör örgütü tarafından yayınlanan Serxwebun Dergisi'nin 1982-2019 yılları arasında yayınlanmış olan 456 sayısından 449'u içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın temelini oluşturan terör, radikalleşme, etnisite, milliyetçilik ve kimlik kavramları ele ikinci bölümünde ise PKK'nın tarihsel gelişimi açısından önem arz eden hususlar kronolojik bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yapılan araştırmanın temel bulguları analiz edilmiştir. Bu analize dayalı olarak PKK'nın propaganda faaliyetlerinde kullandığı anlatıların dönemsel olarak dört kategoriye ayrılabileceği ve ikili bir kimlik inşası sürecinin izlendiği öne sürülmektedir. İlk dönemde hem ideolojik hem de etnik kimlik inşası birlikte işlenmektedir. Ancak ikinci dönemin ortalarından itibaren terör örgütünün ideolojik kimlik inşası, yerini ağırlıklı olarak etnik ayrılıkçı kimlik inşasına bırakmıştır. Üçüncü dönemle birlikte kısmen de olsa Anarşist ideoloji altında yer alan Demokratik Modernite, Demokratik Cumhuriyet, Ekolojik Toplum gibi görüşler ekseninde başvurulan kavramların yer öne çıkmaya başladığı görülmüştür. Bu çerçevede özellikle örgüt propagandasında kadın temalı konulara verilen ağırlığın artış gösterdiği görülmektedir. Dördüncü dönemde ise önceki dönemlerde görülen tüm ideolojik değerlerin birlikte referans olduğu görülmüştür. Bir yanda etnik kimlik inşasına yönelik kavramlar kullanılırken, diğer yanda Suriye'de devam eden iç savaşta terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG üzerinden aldığı konumlanmayla birlikte hem Anarşist hem de Marksist ideolojiye paralel bir referans verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the analysis of the identity construction process of the terrorist organization PKK via to its propaganda tools. The research question of the study is whether the basic concepts used by the PKK in order to propagate itself as a militant organization were subject to change historically. With this aim, terrorist organization's Serxwebun's 449 issues out of 456, which was published from 1982 to 2019, was examined with making use of the content analyses. In the first part of the study, the concepts of terrorism, radicalization, ethnicity, nationalism, and identity, which form the basis of the research, and in the second part, matters that are significant in terms of the historical development of the PKK are elaborated. In the third part of the study, the main findings of the research were analyzed. Depending on this analysis, it is claimed that the narratives used by the PKK and its propaganda activities can be periodically divided into four categories and a dual identity construction process is followed. In the early period, both ideological and ethnic identity construction are co-applied. However, from the mid second period, the ideological identity construction of the terrorist organization left its place predominantly to ethnic-separatist identity construction. With the third period, it has been observed that the concepts of Democratic Modernity, Democratic Republic, and Ecological Society are used with partial reference to Anarchist ideology. Within this framework, it is seen that the weight given to the women-themed issued especially in the propaganda of the organization increased. In the fourth period, it was seen that all ideological values seen in the previous periods were put in together. On the one hand, concepts for the identity construction were used, and on the other hand, it was concluded that PKK gave parallel emphasis on Anarchist and Marxist ideology due to the ongoing Syrian civil war and PKK terrorist organization's Syrian extension PYD/YPG's positioning.