Farklı ekim zamanları ve hasat dönemlerinin Bursa ekolojik koşullarında yetiştirilen karabuğdayın (Fagopyrum esculentum Moench.) ot verimi ile kalitesi üzerine etkileri
The effects of different sowing times and harvest stages on forage yield and quality of buckwheat (Fagopyrum esculentum Moench. )grown in Bursa ecological conditions
  1. Tez No: 667315
  2. Yazar: ÖMER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BUDAKLI ÇARPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, 2018 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada, bitki materyali olarak Güneş karabuğday çeşidi kullanılarak dört farklı ekim zamanında (15 Nisan, 1 Mayıs, 15 Mayıs ve 1 Haziran) ve dört farklı hasat döneminde (çiçeklenme, süt olum ve hamur olum dönemleri) karabuğdayın ot verimi ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada bitki boyu, sap çapı, yaprak oranı, sap oranı, salkım oranı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ham protein oranı(%) ve ham protein verimi(kg/da) gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; bitki boyu 81,01-35,06 cm, sap çapı 5,21-3,84, yaprak oranı %48,30-19,80, salkım oranı %26,47-10,44,sap oranı %58,78-42,78 yeşil ot verimi 2516,7- 906,11 kg/da, kuru madde verimi 431,97-145,96 kg/da, ham protein oranı %21,88-10,57 ve ham protein verimi 62,49-27,23 kg/da arasında değişmiştir. Bursa koşullarında karabuğday Güneş çeşidi yetiştiriciliği için; hem verimli hem de kaliteli ot üretimi esas alındığında 1 Mayıs tarihinde ekimin yapılması ve hamur olum döneminde biçimin yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2018 in Bursa Uludağ University Faculty of Agriculture Agricultural Application and Research Center in three replications according to the randomized blocks divided plots trial pattern. In the study, it was aimed to determine the effects of buckwheat on grass yield and quality in four different sowing periods (15 April, 1 May, 15 May, 1 June) and three different harvest periods (flowering, milk ripening and dough maturation periods) using the sun buckwheat variety as plant material. In the study, values for plant height, stem diameter, leaf ratio, stem ratio, bunch ratio,freshherb yield, dry matter yield, crude protein ratio (%), crude protein yield (kg / da) properties were investigated.According to the result obtained from the study; plant height 81,01-35,06 cm, stem diameter5,21-3,84, leaf ratio %48,30-19,80, bunch ratio %26,47-10,44, stem ratio %58,78-42,78, fresh herb yield 2516,7- 906,11 kg/da, dry matter yield 431,97-145,96 kg/da, crude protein ratio %21,88-10,57 and crude protein yield62,49-27,23 kg/da. For the cultivation of buckwheat Güneş variety in Bursa conditions; period can be recommended both productive and quality herb production, the application of May 1 sowing time x dough stage.