Medya ve teknoloji kullanımı ölçeği ve teknolojiye yönelik tutum ölçeğinin Arapça formu: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Arabic form of the media and technology usage scale and the scale of attitude towards technology: The study of validity and reliability
  1. Tez No: 667325
  2. Yazar: ADEL ABDALSALAM ABDALLA AYAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, Medya ve Teknoloji Kullanımı ve Tutum Ölçeğini Arapçaya uyarlamaktır. Çalışmada 1100 üniversite öğrencisine anket uygulamak suretiyle nicel yöntemden faydalanılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi kullanılarak Medya ve Teknoloji Kullanım Ölçeğinin dokuz faktörünün olduğu tespit edilmiştir. Bu dokuz faktör Facebook kontrolü, genel sosyal medya kullanımı, temel telefon kullanımı, video oyunları, medya paylaşımı, çevrim içi arkadaşlıklar, e-posta kullanımı, Facebook arkadaşlıkları ve akıllı telefon kullanımı olarak adlandırılmıştır. Tutum ölçeğinde üç faktör bulunmaktadır. Bu üç faktör sırasıyla olumlu tutum, olumsuz tutum ve görev değiştirme tercihidir. Arapçaya uyarlanan ölçeğin medya ve teknoloji kullanımı alt boyutunun Cronbach Alpha katsayısı 0,757 olarak bulunmuştur. Bu katsayı, medya ve teknoloji kullanım alt boyutunun kabul edilebilir düzeyde iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, tutum alt ölçeğinin Cronbach Alpha katsayısı 0,699 olarak bulunmuştur. Yine bu değer, tutum alt boyutunun kabul edilebilir düzeyde iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak medya ve teknoloji kullanım ve tutum ölçeğinin uyarlanmış Arapça formu, dünyada Arapça konuşulan yerlerdeki bireylerin medya ve teknoloji kullanım ve tutumlarını güvenilir bir şekilde ölçebilen bir ölçektir. Ayrıca, ölçek uyarlama çalışmasının yanı sıra katılımcıların medya ve teknoloji kullanım ve tutumları cinsiyet, medeni durum, bölüm, internete sahip olma, yaş, üniversite, günlük internet kullanımı ve haftalık internet kullanımı gibi bağımsız değişkenlerine göre incelenmiş ve sonuçlar çalışma kapsamında ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to adapt the media and technology usage scale and attitude scale to Arabic. The methodology of the current study was a quantitative method, as the questionnaire was used from 1100 university students. The exploratory factor analysis was used to reveal the media and technology usage scale has nine factors. The nine factors are named as follows on Face book Check, general social media use, primary phone use, video games, media sharing, online friendships, email usage, Facebook friendships, and Smartphone use. The attitude scale has three factors. The three factors are named respectively as following positive attitude and negative attitude and Preference for Task Switching. The Cronbach alpha coefficient of the media and technology use subscale of the scale adapted to Arabic was found to be 0.757. This coefficient shows that the media and technology usage subscale has an acceptable degree of internal consistency. In addition, the value of Cronbach alpha coefficient of the attitude subscale was found by 0.699. This indicates that the attitude subscale has a acceptable degree of the internal consistency. As a result, the adapted Arabic form of media and technology usage and attitude scale is a scale that can reliably measure the media and technology usage and attitudes of individuals in Arabic-speaking places around the world. In addition to the scale adaptation study, the media and technology usage and attitudes of the participants were examined according to their independent variables such as gender, marital status, department, internet ownership, age, university, daily internet usage and weekly internet usage and the results were presented in detail within the scope of the study.