İngilizce öğretmenlerinin mesleki öz yeterlikleri, eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumları ve teknopedagojik yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between English teachers' professional self-efficacy, attitudes towards the use of technology in education and technopedagogical competence
- Tez No: 869816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, Aydın ili ve Efeler ilçesinde görev yapmakta olan İngilizce öğretmenlerinin mesleki özyeterlik düzeyleri, eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumları ve teknopedagojik yeterlik düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemek ve aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklem grubunu 2022–2023 eğitim ve öğretim yılında Aydın ili ve Efeler ilçesinde farklı kademelerde görev yapmakta olan ve kolay ulaşılabilir durum örneklem ile belirlenmiş 308 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. İlişkisel (korelasyonel) tarama modelinden yararlanılan nicel yöntem ile desenlenmiş bu araştırmanın veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, İngilizce Öğretmenlerinin Özyeterlik Algısı Ölçeği, Eğitimde Teknoloji Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği ve Teknopedagojik Eğitim (T-PACK) Yeterlikleri ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın kapsamı adına toplanan verilerin analizinde betimsel istatistikler için medyan değer ve ölçekler normal dağılım göstermediği için Mann–Whitney U testi, Kruskal–Wallis H testi, korelasyon hesaplaması için Spearman korelasyon katsayısı ve adımsal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde, İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik algısı toplam puanına, birinci ve ikinci alt boyut puanları cinsiyet, görev yeri, kıdem, eğitim durumları ve yaş aralığına göre aralarında anlamlı fark görülmezken, okul türü değişkenine göre özel okulda çalışan öğretmenlerin daha yüksek puan aldıkları tespit edilmiştir. Mesleki özyeterlikleri açısından katılımcıların Uygun Eğitim Ortamı için Materyal Kullanımı ve Yöntem Seçimi ve Mesleki Gelişimleri alt boyutlarında görev yeri değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Uygun eğitim ortamı için materyal kullanımı boyutunda ilkokul öğretmenlerinin daha yüksek puan aldıkları belirlenmiştir. Yöntem seçimi ve mesleki gelişim boyutunda ise ilkokul ve ortaokul arasında ilkokulun; ortaokul ve lise arasında ise lisenin yüksek puan aldığı görülmüştür. Teknoloji kullanımına yönelik tutum ölçeğinin toplam puanları ile alt boyutları incelendiğinde görev yeri hariç tüm değişkenlerde anlamlı bir fark görülmemiştir. Yalnızca kendini geliştirme boyutunda görev yeri ilkokul olan öğretmenlerin, ortaokul öğretmenlerinden daha yüksek puan aldıkları ortaya konmuştur. Teknopedagojik eğitim yeterlikleri (TPACK) ölçeğinin toplam puanı ile tasarım, uygulama, etik ve uzmanlaşma olarak dört boyutta elde edilen puanlar incelendiğinde okul türüne bağlı farklılıklar ortaya konmuştur. Her dört boyuttada özel okulda görev yapan öğretmenlerin teknopedogojik yeterliklerinin daha yüksek çıktığı görülmüştür. Ek olarak İngilizce öğretmenlerinin mesleki özyeterlik düzeyleri ile teknoloji kullanımına yönelik tutumları arasında; özyeterlik düzeyleri ile teknopedagojik tutumları arasında ve teknolojik tutumları alt boyutları ve teknopedagojik eğitim yeterlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, orta düzeyde pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Araştırmanın diğer bir önemli sonucu görev yeri değişkeniyle birlikte İngilizce öğretmenlerinin teknolojiye yönelik tutumlarının ve teknopedogojik yeterliklerinin mesleki özyeterlik düzeylerine %46 oranınında katkı sağlaması olmuştur. Teknolojinin önemini günden güne arttırdığının bilinmesiyle birlikte öğretmenlerin bu donanıma sahip şekilde mesleklerini icra etmelerinin önemi ve gerektiğini savunan önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the professional self-efficacy levels, attitudes towards the use of technology in education and technopedagogical competence levels of English teachers working in Aydın province and Efeler district in terms of various variables and to determine whether there is a significant relationship among them. The sample group of the research consists of 308 English teachers working at different levels in Aydın province and Efeler district in the 2022-2023 academic year and whose easily accessible situation was determined by a sample. Personal Information Form, English Teachers' Self-Efficacy Perception Scale, Attitude Scale towards the Use of Technology in Education and Technopedagogical Education (T-PACK) Competencies Scale were used as data collection tools of this study, which was designed with the quantitative method using the relational survey model. In the analysis of the data collected for the scope of the research, Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis H test, Spearman correlation coefficient and stepwise regression analysis were used for correlation calculation, since the median values and scales for descriptive statistics did not show normal distribution. The results obtained from the study showed that when the total score of the self-efficacy perception of English teachers, and the first and second sub-dimension scores were examined, there was no significant difference between them according to gender, workplace , seniority, educational status and age range, while it was determined that the teachers working in private schools received higher scores according to the school type variable. In terms of their professional self-efficacy, there is a significant difference in the sub-dimensions of the participants' Material Use and Method Selection and Professional Development for the Appropriate Educational Environment according to the workplace variable. It was determined that primary school teachers scored higher in terms of material use for a suitable educational environment. In terms of method selection and professional development, primary school between primary and secondary school; Between middle school and high school, it was observed that high school scored highly. When the total scores and sub-dimensions of the attitude scale towards technology use were examined, there was no significant difference in all variables except the place of duty. It has been revealed that teachers whose place of duty is primary school only in the dimension of self-development get higher scores than secondary school teachers. When the total score of the technopedagogical educational competencies (TPACK) scale and the scores obtained in four dimensions as design, application, ethics and specialization were examined, differences depending on the type of school were revealed. It was observed that the technopedagogical competencies of the teachers working in private schools were higher in all four dimensions. In addition, between the professional self-efficacy levels of English teachers and their attitudes towards the use of technology; Statistically significant, moderately positive relationships were found between self-efficacy levels and technopedagogical attitudes, and between technological attitudes sub-dimensions and technopedagogical educational competencies. Another important result of the study was that the attitudes of English teachers towards technology and their technopedagogical competencies contributed to their professional self-efficacy levels by 46%, together with the variable of place of duty. With the knowledge that the importance of technology is increasing day by day, suggestions have been made arguing the importance and necessity of teachers to practice their profession with this equipment.