Dijital teknolojik yetkinliğin iş performansı üzerindeki etkisinde iş amaçlı sosyal medya kullanımının aracılık rolü
The mediation role of social media use for business purposes on the effect of digital technological competency on job performance
- Tez No: 960305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ MOHAN BURSALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dijital teknolojik yetkinlik bilgi arama, elde edilen bilgiye eleştirel olma, öğrenme, problemleri çözme, çeşitli mobil dijital araç ve uygulamaları kullanarak iletişim kurabilme becerisidir. İş performansı, çalışanın örgütsel hedefleri gerçekleşmek için sergilediği yeteneği ve gayreti sonucunda üretime kazandırdığı çıktısıdır. Sosyal medya, Web 2.0 teknolojisine dayalı olarak gerçekleşen zaman ve mekân sınırlandırılması olmadan metinler, görseller, ses dosyaları ve fotoğraflar gibi içerikleri aynı zamanda kişisel bilgi ve deneyimleri sosyal ağlar aracılığıyla paylaşılmasını sağlayan yeni nesil dijital iletişim aracıdır. Dijital teknolojik yetkinlik, iş performansı ve iş amaçlı sosyal medya kullanımı literatür taramasında bağlı olarak elde edilen bilgiler ışığında kavramların yakın ilişkili olduğu gözlenmiştir. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı, dijital teknolojik yetkinliğin iş performansı üzerindeki etkisinde iş amaçlı sosyal medya kullanımlarının aracılık rolünü incelemektir. Bu bağlamda araştırma, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı turizm sektöründe yer alan otel çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma veri toplama araçları olarak Zoonen ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen“iş amaçlı sosyal medya kullanım ölçeği”, Cabı (2016) tarafından geliştirilen“dijital teknolojiye yönelik tutum ölçeğinin dijital yetkinlik boyutu”ve Sigler ve Pearson (2000) tarafından güncellenen“iş performansı ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS programı aracılığıyla ilgili analizlere (betimleyici istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri) tabi tutulmuş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Bu bulgulara dayanarak dijital teknolojik yetkinliğin iş performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu ve bu etkide iş amaçlı sosyal medya kullanımın kısmi aracılık rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital technological competence is the ability to search for information, be critical of the information obtained, learn, solve problems, and communicate using various mobile digital tools and applications. Work performance is the output that the employee brings to production as a result of his/her ability and effort to achieve organizational goals. Social media is a new generation digital communication tool that enables sharing content such as texts, visuals, audio files and photos as well as personal information and experiences through social networks without any time and space limitations based on Web 2.0 technology. In the light of the information obtained from the literature review of digital technological competence, work performance and social media use for business purposes, it has been observed that the concepts are closely related. Based on this, the aim of this study is to examine the mediating role of social media use for business purposes in the effect of digital technological competence on work performance. In this context, the research was conducted on hotel employees in the tourism sector, where information and communication technologies are used intensively. The survey technique was used to obtain the data. The research data collection tools used were the“work-related social media usage scale”developed by Zoonen et al. (2014), the“digital competence dimension of the attitude scale towards digital technology”developed by Cabı (2016) and the“work performance scale”updated by Sigler and Pearson (2000). The data were subjected to relevant analyses (descriptive statistics, correlation and regression analyses) via the SPSS program and the findings were interpreted. Based on these findings, it was determined that digital technological competence had a significant effect on work performance and that work-related social media usage had a partial mediating role in this effect.