Antalya il ölçeğinde erişkin, normal populasyonda göğüs ekspansiyonu ve modifiye lomber schober ölçüm değerleri
Chest expansion and modified schober measurement values in a healthy, adult population in Antalya
- Tez No: 667332
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BÜTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ankilozan spondilit, etyolojisi bilinmeyen, spinal kolon, sakroiliak eklemler, entezis bölgeleri ve bazı hastalarda periferik eklemleri de tutan kronik, sistemik, inflamatuar bir hastalıktır. Bilinen en karakteristik özelliği omurga hareketleri ve göğüs kafesinde kısıtlanmadır. Bu klinik bulgular aynı zamanda ankilozan spondilit teşhisi için kullanılan tanı kriterleri arasındadır. Ancak önemi bu denli büyük olan mevcut klinik bulgular için yapılmış çalışma sayısı yok denecek kadar azdır. Çalışmamızın amacı; 15 yaş üzeri, kadın ve erkek normal populasyonda göğüs ekspansiyonu ve modifiye lomber schober metodu ile lomber mobilite ölçüm değerlerinin belirlenmesidir. Çalışmamıza; AÜTF FTR AD polikliniğine başvuran 275 erkek - 288 kadın toplam 563 katılımcı alındı. Tüm hastaların göğüs ekspansiyonları üç planda (mezro ile çevresel, kaliper ile AP ve transvers) ve lomber mobilite modifiye lomber schober yöntemi ile ölçüldü. Göğüs ekspansiyonunun tüm yaş grupları ve her iki cinsiyette mezro ve kaliper ile yapılan üç plandaki ölçümlerinde oldukça geniş bir dağılım aralığı olduğu görüldü. Göğüs ekspansiyonunun yaşın artması ile azaldığı tespit edildi. MLS ölçümünün 55-64 yaş aralığından itibaren, yaşın ilerlemesi ile azaldığı saptandı. Kadınların göğüs ekspansiyon ölçümleri erkeklere göre farklı yaş gruplarında ve farklı planlarda daha yüksek bulundu. Sigara içen kişilerin içmeyenlere göre göğüs ekspansiyonlarının genç yaş gruplarında yalnızca kaliper ile ölçülen planlarda, orta yaş ile birlikte tüm planlarda belirgin azaldığı saptandı. Sonuç olarak her yaş grubu ve cinsiyette, her üç planda göğüs ekspansiyonu ve modifiye lomber schober değerleri tespit edildi. Göğüs ekspansiyonu için çevresel planda mezro ile ölçümün yeterli olduğu ve mezro kullanımının tüm planlarda ölçüm sağlayarak en doğru sonucu verdiği kararına varıldı.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis (AS) is a chronic, systemic, inflammatory disease with an unknown etiology that affects spinal column, sacroiliac joints and entheses and also pheripheral joints on some patients. Limitations in spinal mobility and chest expansion are the hallmark features of the disease. These clinical findings are also the two of the criteria used for the diagnosis of AS. Despite their great clinical importance, there are only a few studies in literature. The purpose of our study is to define the chest expansion and lumbar mobility measurement values in normal population above 15 years old, in both gender. 275 men, 288 women, 563 persons in total, who were evaluated in the outpatient clinics of Akdeniz University Faculty of Medicine, Physical Therapy and Rehabilitation Department were included in our study. Chest expansions were evaluated in three plans (circumferential by tape measure, AP and transverse by caliper) and also lumbar mobility was evaluated by modified lumbar schober (MLS). Chest expansion assessed by caliper and tape measure in three plans had a wide range in all age groups and both sexes. A reduction was detected in chest expansion by aging. With the 55-64 age group, a decrease was observed in MLS in older patients. Chest expansion measurents were higher in women than men in different plans and different age groups. There was a significant reduction in chest expansion in smokers. The reduction in the smokers was detected only by caliper in young patients, but in all plans in elderly, compared with non-smokers. In our study, chest expansion in all three plans and MLS values were defined for all age groups ang both gender. As a conlusion, it was stated that, measuring the circumferential chest expansion by tape measure is sufficient as it provides the most accurrate results by measuring in all plans.