Designing the commons: An inquiry on case del quartiere in turin, Italy
Müşterekleri tasarlamak: İtalya torinodaki mahalle evleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 667342
  2. Yazar: PELİN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Müşterekler üzerine tartışmalar ve müşterekleşme pratikleri, 1990'larda neoliberal, tepeden aşağı politikalara dayanan baskın mülkiyet hakları düzenlemelerine eleştirel bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Müşterekler, mekânsal olarak kamusal ve özel arasındaki eşik değere hitap ederken paylaşılan yerler, ortak mülkler veya tahsis edilmeyen şeyler anlamına gelir. Bu açıdan bakıldığında, konut üzerine dayanışma girişimleri, sosyal ve alternatif ekonomi kooperatifleri, eğitimsel ve kültürel öz-örgüt girişimleri gibi çağdaş müşterekleşme pratikleri, toplumların bağlarını ve kentle ilişkilerini güçlendirmiştir. Bu çalışma, farklı disiplinlerden farklı bakış açıları içeren müşterekler üzerine tartışmaların kuramsal bir haritasını çıkarmayı amaçlamaktadır. Daha sonra çalışma, çeşitli uluslararası örneklerin derinlemesine analizi ile müşterekleşme pratiklerinin yeni mimari ve kentsel ortamları nasıl geliştirdiğini araştırıyor. Ayrıca, İtalya'daki“Mahalle Evleri”merceğinden müşterekleşme pratiklerini analiz ediyor. Kollektif düşünce ve deneyimlerin ifade edildiği ve katılım, aidiyet ve öz-örgütlenme deneyimlerinin başlatıldığı mahalle evleri,“ortak alanların”önemli bir örneği olarak görülebilir. Bu tez, bu evlerin idari organizasyonlarını, programlı bağlamlarını ve özellikle mekansal, mimari ve kentsel bağlamlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, mahalle evleri çalışmaları üzerinden mimarlar için müşterek mekân üretiminde olası tasarım stratejilerini gösteren bir araç takımı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The debates on the commons, and the practice of commoning have emerged in the 1990s as a critical reaction towards the dominant property rights arrangements based on neoliberal, top-down policies. Commons refers to shared places, communal property, or things that cannot be appropriated while spatially it addresses the threshold between the public and the private. From this perspective, the contemporary commoning practices such as solidarity initiatives around housing, social and alternative economy cooperatives, educational and cultural self-organized ventures have strengthened the bonds of the communities, and their relation with the city. This study aims to develop a theoretical mapping of the debate of commons that comprises different perspectives from different disciplines. Afterwards, the study investigates how the practices of commons have developed new architectural, and urban environments through an in depth analysis of various international examples. Moreover, it analyzes the practice of commons through the lens of“Neighborhood Houses”in Italy. Neighborhood Houses as where collective thoughts and experiences are expressed, and which experiences of participation, involvement and self-organization are initiated, can be seen as a significant examples of“common spaces.”This thesis aims to analyze these houses' administrative organization, programmatic context, and especially their spatial, architectural and urban characteristics. Following the case studies of Neighborhood Houses, the study will offer a toolkit for architects showing possible design strategies in producing the spaces of commons.