Bulanık veri zarflama analiziyle yetenek yönetimine dayalı performans değerlendirme sistemi
Performance evaluation system based on talent management with fuzzy data envelopment analysis
  1. Tez No: 667347
  2. Yazar: NURPELİN BIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çağımızda bir şirketin gücü, bilgilerini kullanabildiği ölçüde ve personelinin yeteneklerini nasıl yönetebileceği ile doğru orantılıdır. Çağımızın yoğun rekabet ortamında, şirketler, süreçlerine değer katan yetenekli çalışanlarıyla sektörlerinde üstünlük kazanmaya çalışmaktadırlar. Çalışanların bilgi seviyelerini etkin yetenek yönetimi ile aynı seviyeye getirmek, işletmelere stratejik rekabet üstünlüğü sağlar. Şirketlerin yetenekli bireyleri çekmesi yeterli değildir. Şirketler yetenekli bireyleri ellerinde tutmalı ve şirket kültürüne bağlılıklarını sağlamalıdır. Bu amaçla, şirketler çalışanlarına kariyer fırsatları, kişisel ve profesyonel gelişim olanakları sunmaktadır. Ayrıca, etkin performans yönetimi ve adil bir ücret politikası, çalışanların sadakatini sağlayan önemli faktörlerdir. Adil bir ücret sistemine sahip olmak, etkin performans ölçümüne bağlıdır. Bu çalışma otomotiv sektöründe, çalışanların şirketlerin önem verdiği yeteneklere sahip olma ölçüsünde ücret almalarını ve performans değerlendirmeye tabi tutulmalarını sağlayan bir model kurulmasına yönelik gerçekleştirilmiştir. Bulanık veri zarflama analizi, aynı ortamdaki karar birimlerini bulanık bir ortamda karşılaştırmak için çok uygun bir araçtır. Bu çalışmada, çalışanların performansını değerlendirmek için Lertworasirikul-Fang-Joines-Nuttle Bulanık veri zarflama analiz modeli kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, personellerin farklı olasılık seviyelerindeki etkinlik puanları hesaplanmıştır. Bu puanlara dayanarak, etkin bir performans değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, işletmelerde yeteneği temel alan bir performans değerlendirme ve ücret sisteminin oluşturulabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the strength of a company is directly proportional to the extent to which it can use its knowledge and how its staff can manage its capabilities. In an intense competitive environment of our age, companies try to excel in their sectors with talented employees who add value to their processes. Bringing the knowledge level of the employees to the same level with effective talent management gives the enterprises a strategic competitive superiority. It is not enough for companies to attract talented individuals. Companies need to retain talented individuals and ensure their commitment to company culture. For this purpose, companies offer career opportunities, personal and professional development facilities to their employees. In addition, effective performance management and a fair remuneration policy are important factors that ensure employee loyalty. Having a fair remuneration system depends on effective performance measurement. This study was carried out to establish a model in the automotive sector that enables employees to receive remuneration and performance evaluation to the extent that they possess the skills that companies attach importance to. Fuzzy data envelopment analysis is a very convenient tool for comparing decision units in the same environment in a fuzzy environment. In this study, Lertworasirikul-Fang-Joines-Nuttle Fuzzy data envelopment analysis model was used to evaluate the performance of four employees. As a result of the study, the effectiveness scores of the personnel at different likelihood levels were calculated. Based on these scores, an effective performance evaluation was performed. According to the findings of the research it is concluded that a performance evaluation and remuneration system can be based on talent.