Enerji tüketiminin belirleyicileri: Seçilmiş ülkeler üzerine bir uygulama
Determinants of energy consumption: An application on selectedcountries
- Tez No: 941195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı G7 ve G20 ülkelerinde enerji tüketiminin belirleyicilerini 1990-2022 yılları verileri aracılığıyla incelemektir. Enerji tüketiminin (kişi başına birincil enerji tüketimi) belirleyicileri olarak GSYİH (kişi başına GSYİH), ticari açıklık (GSYİH'nın yüzdesi olarak ticaret), sanayileşme (sanayi katma değeri GSYİH'nın yüzdesi olarak), finansal gelişme(özel sektöre verilen yurt içi krediler GSYİH'nın yüzdesi olarak), doğrudan yabancı yatırımlar (doğrudan yabancı yatırım net girişleri GSYİH'nın yüzdesi olarak), kentleşme (kentsel nüfus artışı yıllık ve yüzdesel olarak) ve fiyat (tüketici fiyat endeksi) değişkenleri kullanılmıştır. Seriler arasında uzun dönem ilişkinin varlığının tespit edilmesi için Westerlund (2008) Durbin-Hausman Panel Eşbütünleşme Testi uygulanmıştır. İki panel grubu içinde eşbütünleşme ilişkisinin geçerli olduğu tespit edilmiştir. Eşbütünleşme ilişkisinin varlığının tespit edilmesinin ardından uzun dönem katsayı tahmini için Dinamik Ortak İlişkili Etkiler Tahmincisi kullanılmıştır. Uzun dönem katsayı tahmininden sonra panel veri grupları için Dumitrescu Hurlin Panel Nedensellik analizinden yararlanılmıştır. G7 ülkelerinde GSYİH'den enerji tüketimine doğru tek yönlü nedensellik tespit edilirken, G20 ülkelerinde GSYİH ile enerji tüketimi arasında karşılıklı nedensellik tespit edilmiştir. Nedensellik testi sonuçlarına göre, G7 ülkelerinde Koruma Hipotezi geçerliyken, G20 ülkelerinde Geri Besleme Hipotezi geçerlidir. Bu durum G7 ülkelerinde enerji tüketimini azaltmayı amaçlayan enerji koruma politikalarının GSYİH üzerinde negatif etkisi olmayabileceğini ortaya koymuştur. G7 ülkelerinde doğrudan yabancı yatırımlar ile enerji tüketimi arasında nedensellik tespit edilemezken, enerji tüketimi ile ticari açıklık, sanayileşme, finansal gelişme, kentleşme ve fiyat arasında çift yönlü nedensellik tespit edilmiştir. G20 ülkelerinde enerji tüketiminden doğrudan yabancı yatırımlara tek yönlü nedensellik tespit edilirken, enerji tüketimi ile ticari açıklık, sanayileşme, finansal gelişme, kentleşme ve fiyat arasında çift yönlü nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the determinants of energy consumption in G7 and G20 countries through data for the period 1990-2022. As determinants of energy consumption (primary energy consumption per capita), GDP (per capita GDP), trade openness (trade as a percentage of GDP), industrialization (industrial value added as a percentage of GDP), financial development (domestic credits to the private sector as a percentage of GDP), foreign direct investment (net foreign direct investment inflows as a percentage of GDP), urbanization (urban population growth per year and percentage) and price (consumer price index) variables were used. Westerlund (2008) Durbin-Hausman Panel Cointegration Test was applied to determine the existence of a long-term relationship between the series. It was determined that the cointegration relationship was valid in the two panel groups. After determining the existence of the cointegration relationship, Dynamic Common Correlated Effects Estimator was used for long-term coefficient estimation. After the long-term coefficient estimation, Dumitrescu Hurlin Panel Causality analysis was used for the panel data groups. While unidirectional causality from GDP to energy consumption was determined in G7 countries, bidirectional causality was determined between GDP and energy consumption in G20 countries. According to the causality test results, the Conservation Hypothesis is valid in G7 countries, while the Feedback Hypothesis is valid in G20 countries. This situation has revealed that energy conservation policies aimed at reducing energy consumption in G7 countries may not have a negative effect on GDP. While no causality was detected between foreign direct investment and energy consumption in G7 countries, bidirectional causality was detected between energy consumption and trade openness, industrialization, financial development, urbanization and price. While unidirectional causality was detected from energy consumption to foreign direct investment in G20 countries, bidirectional causality was detected between energy consumption and trade openness, industrialization, financial development, urbanization and price.