Digital image cryptogrphy using chaotic logistic map
Katotik lojistik haritası kullanarak dijital görüntü krigografisi
  1. Tez No: 667406
  2. Yazar: YOUNUS TAHREER YOUNUS YOUNUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Görüntülerin sıklık, yerel yapı ve korelasyon açısından metinlerden farklı olduğu birçok yön vardır. Bu nedenle, klasik şifre teknikleri görüntülere uygulanamamaktadır. Bu makalede, görüntü şifrelemek için yeni bir teknik önerilmektedir. Önerilen yöntem, büyük ölçüde saldırganlar tarafından kırılacak kadar sahte rasgele bir dizinin üretilmesine bağlı olan akış şifresine dayanmaktadır. Bu gereksinimi karşılamak için, önerilen CHACHA20 algoritmasına ve lojistik kaotik haritalara dayanan bir sahte rasgele anahtar üreteci kullanmaktadır. Düz görüntünün her bloğu için, lojistik kaotik harita fonksiyonu karşılık gelen bir anahtar akışı üretmektedir. Ayrıca, rasgeleliğini arttırmak ve herhangi bir korelasyonu gizlemek için, üretilen anahtar akışı ek olarak CHACHA20 karma fonksiyonu tarafından yayılmaktadır. Önerilen yöntemin performansını değerlendirmek için, oluşturulan sahte rastgele anahtar akışı görsel değerlendirme, anahtar alanı, histogram analizi, PSNR, bilgi entropi analizi ve katsayı analizi korelasyonu gibi çeşitli testler ve ölçümler kullanılarak test edilmektedir. Elde edilen sonuçlar önerilen yöntemin güvenlik analizine direnme kabiliyetini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There are many aspects, in which images are different from texts in terms of frequency, local structure, and correlation. Therefore, classical cipher techniques cannot be applied to images. In this thesis, a new image encryption technique is proposed. The proposed method is based on stream cipher, which highly depends on generating a pseudo random sequence that is random enough to be broken by attackers. To meet this requirement, the proposed algorithm uses a pseudo random key generator that is based on CHACHA20 algorithm and logistic chaotic maps. For each block of the plain image, the logistic chaotic map function generates a corresponding keystream. Moreover, to increase its randomness and hide any correlations, the generated keystream is additionally diffused by CHACHA20 hash function. To assess the performance of the suggested method, the generated pseudo random keystream is tested using several tests and measurements, such as visual assessment, key space, correlation of coefficients analysis, the standard NIST test analysis, PSNR, information entropy analysis, and histogram analysis. The achieved results that are reported in this thesis demonstrate the ability of the proposed system to resist security analysis.