Ebeveynlerin tamamlayıcı beslenmede geleneksel yöntem ve bebek liderliğinde beslenme yöntemleri hakkındaki bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and practice of parents about the traditional methods and baby-led weaning in complementary feeding
- Tez No: 667444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bebek liderliğinde beslenme (BLB) bebeğin kendi isteği doğrultusunda beslenmesi temeline dayanır, çocuğun dışa dönük ve bağımsız bir kişilik yapısı geliştirmesi, obeziteyi önlemesi gibi nedenlerle son dönemlerde önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı tamamlayıcı beslenme ve BLB uygulamalarını değerlendirmek ve literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel anket çalışması olan bu çalışmada oluşturulan 49 soruluk anket online ortamda 6-24 ay arası çocuğu olan ailelere uygulandı. Üç bölümden oluşan bu anket formunda, annenin sosyodemografik özellikleri, bebeğe ait özellikler, tamamlayıcı beslenme ve bebek liderliğinde beslenmeye yönelik sorular bulunmaktaydı. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması: 31,7 yıldır. İlk 6 ay sadece anne sütü verilme oranı %66, ortalama sütten kesme yaşı 10,7 aydır. Tamamlayıcı beslenmeye başlama yaşı ortalama 5,83 ay, ilk tercih edilen besin en çok sebze püresidir (%55,21). Katılımcıların BLB'yi duyma oranı %93,83 olup bunların %85,96 sının internetten, %4,9 unun da sağlık personelinden duyduğu görüldü. Kullanılan beslenme yöntemi dağılımına bakıldığı zaman aileler; %16,74 oranında bebek liderliğinde beslenme(BLB), %39,50 oranında BLB ağırlıklı kombine yöntem ile beslenme, %32,01 oranında geleneksel ağırlıklı kombine yöntemle beslenme, %11,75 oranında geleneksel beslenme yöntemini kullanmaktadır. Beslenme esnasında boğulma ve aspirasyon tehlikesi yaşama oranı %14,98 olup, %13,2 sinin aspirasyon nedeni ile hastanede yattığı öğrenildi. Bizim çalışmamızda geleneksel yöntemle beslenen grupta aspirasyon riskinin daha fazla olduğu görülmektedir. Beslenmede tercih edilen yöntem ile tanı konulmuş demir eksikliği anemisi varlığı arasında bir ilişki gözlenmemiştir. Sonuç: Çocuğunu dışa dönük ve sosyal olarak tanımlama oranı BLB yöntemi kullanımı ile artmaktadır. Beslenme esnasında çocuğun dikkatini dağıtmak için herhangi bir yöntem kullanmayan annelerin çocukları beslenmekten daha fazla keyif almaktadır. Son zamanlarda özellikle sosyal medya kullanan ebeveynler arasında yaygınlaşan BLB uygulaması konusunda bilimsel açıdan yeterli kanıt yoktur. Bu beslenme yöntemini öneri olarak sunabilmek ve geliştirebilmek için üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Baby Led Weaning (BLW) is based on feeding the baby according to his / her own will and has gained significance recently due to the child developing an extrovert and independent personality structure and preventing obesity. The aim of this study is to evaluate complementary feeding and BLW applications and to contribute to the literature. Materials and Methods: The 49-question questionnaire created in this cross-sectional survey study has been applied online to parents with children between 6-24 months. In this questionnaire consisting of three parts, there have been sociodemographic characteristics of the mother, characteristics of the baby, complementary nutrition, and questions about BLW. Results: Average age of the mothers participating in this research is 31.7 years. The rate of exclusive breastfeeding in the first 6 months is 66%, and the average delactation age is 10.7 months. The average age of starting complementary feeding is 5.83 months, the first and the most preferred food is pureed vegetables (55.21%). The rate of participants aware of BLW is 93.83%, and it has been seen that 85.96% of them heard about it from the internet and 4.9% from healthcare personnel. Moreover, the distribution of the feeding method by families is 16.74% baby-led weaning (BLW), 39.50% BLW-weighted combined method, 32.01% traditional weighted combined method, 11.75% traditional feeding method. The rate of suffocation and aspiration hazard during feeding is 14.98% and it is learned that 13.2% are hospitalized due to aspiration. According to the study, it is observed that the risk of aspiration is higher in the group fed with the traditional method. No relationship is observed between the preferred method of nutrition and the presence of diagnosed iron deficiency anemia. Conclusion: The parents who preferred the BLW method are defining their child as further extroverted and social in daily life Children of mothers who do not use any method to distract the child enjoy more during the feeding. There is not enough scientific evidence about the BLW application, which has recently become widespread especially among parents using social media. It is fair to say that further study needs to be conducted on this feeding method to be able to offer and improve it as a suggestion.