Atopik dermatitli hastalarda beslenme ve büyümenin değerlendirmesi
Evaluation of nutrition and growth in patients with atopic dermatitis
- Tez No: 902647
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÜLKER ALTINEL, PROF. DR. EMİNE GÜLBİN GÖKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Atopik dermatit (AD), sıklıkla çocuk yaş grubunda görülmekle birlikte her yaş grubunu etkileyebilen, kronik, kaşıntılı, tekrarlayıcı, inflamatuvar bir cilt hastalığıdır. AD'li hastaların büyüme ve beslenme durumlarının etkilenebileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. AD ve besin alerjisi arasındaki ilişki, AD'li çocukların ebeveynlerinde de endişe yaratmaktadır. Amaç: Bu çalışmada AD tanılı çocukların büyüme ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte çocuğunda AD olan ebeveynlerin tamamlayıcı beslenmeye geçerken besin alerjisi hakkındaki tutumları araştırılmıştır. Yöntem: Kasım 2023-Mayıs 2024 arasında AD tanılı 6 ay-14 yaş arasındaki 99 çocuk ile 120 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Tanımlayıcı bilgileri desteklemesi amacıyla oluşturulmuş Hasta Takip Formu, hastalık şiddetinin belirlenmesi için SCORAD (Scoring Atopic Dermatitis) kullanılmıştır. Büyümeyi değerlendirme için vücut ağırlığı, boy, kol çevresi ve baş çevresi ölçülmüş, standart deviasyon skorları (SDS) ve vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanmıştır. Beslenme, ebeveynlerin tuttuğu 3 günlük besin tüketim kayıtlarına göre Beslenme Bilgi Sistemi (BeBis) 8.2 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre vakaların 3 günlük ortalama enerji, protein, yağ, karbonhidrat, diyet lifi, kolesterol, kalsiyum, demir ve çinko alımları saptanmıştır. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında vücut ağırlığı, baş çevresi, kol çevresi, VKİ açısından anlamlı fark saptanmamış, hasta grubunda boy SDS 0.1±1.3, kontrol grubunda boy SDS değeri 0.5±1.1 saptanarak kontrol grubundan anlamlı (p=0.001) olarak daha düşük saptanmıştır. AD hastalarının karbonhidrat alım oranları daha yüksek, kalsiyum alım oranları daha düşük bulunmuştur. Hastaların %63,6'sında ortalama 34±53 hafta (min:0,5 maks:316 hafta) besin eliminasyonu yapıldığı, eliminasyonun %40,4 oranında ebeveynin kendi kararıyla yapıldığı dikkat çekmiştir. Buna karşın hastaların sadece %21,2'sinde hekim tanılı besin alerjisi olduğu saptanmıştır. En sık elimine edilen ilk 3 besinin %48,5 yumurta, %31,3 inek sütü ve %19,2 yoğurt olduğu tespit edilmiştir. Besin eliminasyonu yapan hastalarda yapmayan hastalara göre büyüme ve beslenmede anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: AD çocuklarda boy uzamasını etkileyebilmektedir. Kontrolsüz yapılan besin kısıtlamaları dengeli beslenme açısından risk oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atopic dermatitis (AD) is a chronic, itchy, recurrent, inflammatory skin disease that is frequently seen in the childhood age group but can affect all age groups. There are studies showing that the growth and nutritional status of patients with AD can be affected. The relationship between AD and food allergy also creates concerns in parents of children with AD. Objective: In this study, the growth and nutritional status of patients with AD were evaluated. In addition, the attitudes of parents of children with AD regarding food allergy while transitioning to complementary feeding were investigated. Method: Between November 2023 and May 2024, 99 children between the ages of 6 months and 14 years diagnosed with AD and 120 healthy children were included. The Patient Follow-Up Form was created to support descriptive information, and SCORAD (Scoring Atopic Dermatitis) was used to determine disease severity. To evaluate growth, body weight, height, arm circumference and head circumference were measured, and standard deviation scores (SDS) and body mass index (BMI) were calculated. Nutrition was analyzed through the Nutrition Information System (BeBis) 8.2 program according to the 3-day food consumption records kept by the parents. According to the analysis results, the 3-day average energy, protein, fat, carbohydrate, dietary fiber, cholesterol, calcium, iron, and zinc intakes of the cases were determined. Results: No significant difference was found between the patient and control groups in terms of body weight, head circumference, arm circumference and BMI. There was no significant difference between the patient and control groups in terms of body weight, head circumference, arm circumference and BMI. Height SDS value was found to be 0.1±1.3 in the patient group, and height SDS value was found to be 0.5±1.1 in the control group, which was significantly (p=0.001) lower than the control group. AD patients had higher carbohydrate intake rates and lower calcium intake rates. It was noted that 63.6% of the patients underwent an average of 34±53 weeks (min: 0.5 max: 316 weeks) of food elimination, and 40.4% of the eliminations were made by the parents' own decision. On the other hand, only 21.2% of the patients were found to have a physician-diagnosed food allergy. The top 3 most frequently eliminated foods were found to be eggs, cow's milk, and yogurt. No significant difference was found in growth and nutrition in patients who eliminated foods compared to those who did not. Conclusion: AD does not affect growth in children. However, uncontrolled food restrictions made by families may pose a risk in terms of balanced nutrition.