Termoplastik köpüklerin üretim parametrelerinin ses sönümleme performasına etkisi
The effect of production parameters of thermoplastic foams on sound insulation performance
- Tez No: 667459
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Termoplastik polimer esaslı köpük malzemeler, üstün ses ve ısı yalıtımı, düşük yoğunluk, kimyasal stabilite, titreşim sönümleme, geri dönüşüm ve yeniden işleme özellikleri nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmada, termoplastik malzemeler grubunda düşük yoğunluklu polietilen malzeme (LDPE) köpürtülmüştür. Köpürme maddesi olarak sodyum bikarbonat (NaHC03) kullanıldı. Ayrıca, hücre stabilitesini sağlamak için köpük malzemesine belirli miktarlarda talk, gliserol monostearat (GMS) ve çinko katkı maddesi ilave edildi. Bu malzemeler karıştırılarak polimer köpük üretimi gerçekleşmiştir. Oluşturulan polimer köpük hücre geometrisi, hücre büyüklüğü ve hücre boşlukları incelenmiştir. Polimer köpük üretimi için gerekli malzeme miktarları ve deney için belirlenen parametreler ayrı ayrı değiştirilerek farklı deneyler yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda en optimum polimer köpük üretimi gerçekleşmiştir. Köpük malzemelerinin sıkıştırma özellikleri bası testleriyle, yalıtım özellikleri empedans testleriyle belirlenmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar incelenerek ideal köpük bileşenleri oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermoplastic polymer-based foam materials are frequently used because of their superior sound and heat insulation, low density, chemical stability, vibration damping, recycling, and rework. In this study, low-density polyethylene material (LDPE) was foamed in the thermoplastic materials group. Sodium bicarbonate (NaHCO3) was used as the foaming agent. In addition, certain amounts of talc, glycerol monostearate (GMS), and zinc additive were added to the foam material to ensure cell stability. By mixing these materials, polymer foam production was realized. The formed polymer foam cell geometry, cell size, and cell spaces are examined. Different experiments were carried out by changing the amount of material required for polymer foam production and the parameters determined for the experiment separately. As a result of these experiments, the optimum polymer foam production was realized. Compression properties of foam materials were determined by compression tests, and insulation properties were determined by impedance tests. The resulting results were examined, and ideal foam components ratios were obtained.