Erken ve normal yaş aralığında menopoza giren kadınların yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examination of the quality of life of women entering menopause in the early and normal age range
  1. Tez No: 667473
  2. Yazar: AYŞE SÜMEYYE SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma erken ve normal yaş aralığında menopoza giren kadınların yaşam kalitelerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma, 16 Ekim 2019-16 Ocak 2020 tarihleri arasında Sivas il merkezinde bulunan Alibaba Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı hekimleri tarafından normal ya da erken menopoz tanısı konmuş 100 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS (ver:23.0) programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Güvenirlik analizi ile ölçek ve alt boyutlarının Cronbach alpha katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar; T testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson Korelasyon analizi, ki kare analizi, Regresyon analizi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to examine the quality of life of women who entered menopause in the early and normal age range. The study was conducted between October 16, 2019 and January 16, 2020 with 100 women diagnosed with normal or early menopause by their physicians registered at the Alibaba Family Health Center in Sivas city center. Research data were obtained using the individual diagnostic form and the menopause-specific quality of life scale. In order to conduct the research, corporate permissions were obtained with the approval of the Ethics Committee. The SPSS (ver:23.0) program was used to evaluate research data. The Kolmogorov-Smirnov test was used to determine whether the data was distributed normally. The cronbach alpha coefficient of the scale and its sub-dimensions was calculated by the reliability analysis. Number and percent distributions with descriptive statistical tests in the evaluation of research data; T test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pearson Correlation analysis, Chi square analysis, regression analyses analysiswere used. In the assessment of the data, p 0.05).