Priestley-Taylor buharlaşma denklemininiyileştirilmesi: uygulama Konya kapalı havzası
Improvement of the priestley-taylor evaporationequation: The case study of Konya closed basin
- Tez No: 667499
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ŞARLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Buharlaşma, hidrolojik çevrimin en önemli ve belirlenmesi en zor bileşenidir. Bundan dolayı, buharlaşma su mühendisliği için oldukça önemli bir olgudur. Su ihtiyacına yönelik problemlere çözüm üretebilmek için buharlaşma yoluyla meydana gelen su kayıplarını tahmin edebilmek önemlidir. Buharlaşmayı ölçmek zor ve pahalı olduğundan, ölçülmüş meteorolojik parametrelere dayanan ampirik buharlaşma tahmin yöntemleri geliştirilmiştir. Penman, dünyanın farklı kesimlerindeki uygulamalarında ölçülmüş verilere en yakın sonuç veren yöntem olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Konya Kapalı Havzasında bulunan beş adet meteorolojik gözlem istasyonun ölçülmüş verileri kullanılarak, Penman ve Priestley-Taylor yöntemleri ile buharlaşma tahmini yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Priestley-Taylor ampirik katsayısı 'nın Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO), Yapay Arı Kolonisi (YAK) ve Diferansiyel Gelişim (DG) algoritmaları ile iyileştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Evaporation is the most important and difficult component of the hydrological cycle. Therefore, evaporation is a very important phenomenon for water engineering. It is important to be able to estimate the water losses occuring through evaporation in order to find solutions to the problems related to water demand. Since measuring evaporation is difficult and expensive, empirical evaporation estimation methods based on measured meteorological parameters have been developed. Penman has been determined as the method that gives the closest results to the measured data in its applications in different parts of the world. In this study, evaporation estimation was tried to estimate with Penman and Priestley-Taylor methods using the measured data of five meteorological observation stations in Konya Closed Basin. The aim of the study is to improve the Priestley-Taylor empirical coefficient, with Particle Swarm Optimization (PSO), Artificial Bee Colony (ABC) and Differential Evolution (DE) algorithms.