Türkiye'deki sınır aşan ve sınır oluşturan su kaynakları
Boundary and transboundary water resources of Turkey
- Tez No: 66750
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Günümüzde artık bir dünya sorunu haline gelmiş olan su konusu, gelecekte günümüzdekinden daha büyük boyutuyla insanlığın gündemini meşgul edecektir. Bu çalışma, ülkemizi de yakından ilgilendiren, sınıraşan ve sınır oluşturan su kaynaklarının çeşitli yönleriyle ele alınarak irdelenip değerlendirilmesini kapsamaktadır. Dünya nüfusunun aşırı artışı, iklim değişiklikleri, mevcut su kaynaklarının bilinçsiz bir şekilde kullanılması neticesinde kirletilmesi ve mevcut kaynakların dengesiz dağılımı sonucu ülkeler ve bölgeler arasında su kaynaklarının kullanımı ve tüketimi konusunda önemli ihtilafların doğmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, konu ile ilgili hukuki tanım ve değerlendirmeler yapılmış, dünyadaki“sınıraşan”ve“sınır oluşturan”sularla ilgili ortaya çıkan uyuşmazlıklar, sebep ve sonuç İlişkileri ele alınarak incelemiş ve ülkelerin jeopolitik konumlarına, ikili ilişkilerine ve ekonomik güçlerine bağlı olarak değişik çözümlere ulaşıldığı gözlenmiştir. Bölüm 4'de, Türkiye'deki sınıraşan ve sınır oluşturan suların havza bazında genel coğrafik ve iklim özellikleri incelenmiş, daha sonra havzayla ilgili su ve toprak kaynaklan detaylı bir şekilde araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, havzadaki hem Türkiye hem de olanaklar ölçüsünde diğer havza ülkelerinin su kullanımın talepleri ve bunlarla ilgili öngörülen projeler irdelenmiş ve sonuçlar tablo ve grafik halinde her havza için ayrı ayrı verilmiştir. Bu bölümde verilen bilgiler, ilgili ülkeler arasında var olan anlaşmazlıkları sebeplerinin ortaya konması açısından faydalı olacaktır. Türkiye, sınıraşan sular sınıfına giren sorunlu ve birden çok akarsuya sahiptir. Her ne kadar bu gün Fırat ve Dicle nehirleri ile ilgili sorunlar gündemde ise de, bunların dışında kamuoyuna fazla yansımayan diğer sularla ilgili mevcut veya olası sorunlar Bölüm 5'de incelenmiştir. Bu çalışmada, sınıraşan ve sınır oluşturan su kaynaklarının genel bir envanteri ortaya konmuştur. Türkiye'nin, bu sınıfa giren akarsularından, Meriç, Asi, Fırat ve Dicle havzalarında su ve toprak kaynaklarını geliştirme projelerine ağırlık verdiği, diğer havzalarda yeterince planlama ve yatırım yapamadığı belirlenmiştir. Değişik platformlarda ortaya atılan“Türkiye'deki göreceli su fazlalığı”iddiasına karşı acilen ülke genelinde bir su ve toprak kaynaklarını geliştirme master planının hazırlığına geçilmesinin zorunluluğu ortaya çıkmıştır.Bu bağlamda, Türkiye'nin geleceğe yönelik iyi bir planlama yapması ve sürdürülebilir politika üretmesi ve kaynak kullanım politikalarını geliştirmesi büyük önem taşımaktadır. xvi
Özet (Çeviri)
BOUNDARY AND TRANSBOUNDARY WATER RESOURCES OF TURKEY SUMMARY This study covers the determination of hydrological characteristics of“boundary”and“transboundary”water resources of Turkey, facilities constructed and planned by neighbouring countries on these rivers, general characteristics of these facilities, soil resources, the dependance of Turkey's agriculture and industry sectors on these resources and international law related vvith these matters. Boundary and transboundary water resources can be comprised of both sahne water resources such as seas and fresh water resources Hke rivers and lakes. The water resources may be used as a domestic water supply for irrigation, energy ör transportation. Within this framevvork, sahne water resources such as seas, which are especially used for transportation and fishing, have not been included in this study. This study focused primarily on fresh water resources such as rivers that closely interest Turkey. Throughout history, it is known that some problems have arised due to the common use of these water resources. This problem has also been hnportant for Turkey especially in recent years. Within this framework, it has been necessary to determine the water resources which have caused international problems at present and will so in the future. This idea is the main concept of this thesis. This study consist mainly of six sections. in the first section, a short review of soil and water resources of Turkey in general has been presented (Table 1) to aid in understanding the potential of boundary and transboundary water resources and the country's dependance on these sources. in the second section, an evaluation has been made of legal aflfairs concerning boundary, transboundary and international water resources. Within this scope, doctrines have been examined which have been put forth to solve international water problems. Depending on the geopolitical location, different characteristics of drainage basins and difTerent rektions between the related countries, different solutions have been formulated to solve problems concerning boundary and transboundary water resources. Up to date, water legislation has not been developed which is obHgatory for ali countries throughout the world. However, studies are continuing to formulate water legisktion that can be applied in general to every country. xviiTable 2 Boundary and Transboundary Water of Turkey XXIn the third section, problems and solutions concerning various international water resources were examined by giving specific examples such as; Colorado River problem between the United States of America and Mexico, Ganges River problem between India and Bangladesh, Indus River problem between India and Pakistan and Nile River problem between Egypt and countries located upstream. It has been observed that different solutions were formulated for these disagreements between the related countries depending upon the conditions in each area. Boundary and transboundary water resources given in Table 2 which forms the main target of this thesis have been examined in Section 4. Firstly, general geographical and climate specifications related with the drainage basin have been taken into consideration. Later, detailed investigations and evaluations related with soil and water resources have been made. Within this framework, water demands and existing projects related with these demands of the countries in drainage basin for both Turkey and other countries have been investigated within our present knowledge. Because the main subject forming the disagreement among the related countries is the water potential in drainage basin and its usage; flow rates of these resources near the border have gained importance. For this reason, in this section, flow rates taken from different points for each drainage basin have been given separately in the form of a table and graphically by taking monthly average flow rates as basis. Development projects of water resources in the drainage basins dealing with the related countries have been investigated, and results have been given in the form of maps and tables in this section. Problems existing or may come out in future related with resources in the class of boundary and transboundary waters have been evaluated separately by taking drainage basin or river as basis. In Section 5, no serious problem has been observed between Turkey and Greece in Meriç (Maritza) drainage basin. Bulgaria as an upstream country stores large quantity of Meriç River water in its dams. Because of this, Turkey and Greece as downstream countries have water shortages in the summer season. In the Çoruh drainage basin no problem has been expected to arise between Turkey and Georgia. Due to the projects Turkey aims to undertake on the branch which is the downstream of the Arpaçay Dam between Turkey and Armenia, problems have been expected to arise between the countries related in future. Realization of the planned irrigation projects of Turkey by abstracting water from Aras River may cause some disputes between the neighboring countries namely Iran and Azerbaijan. It has been known that Syria as an upstream country has increased the water consumption continuously in Asi (Orontes) River and thus Turkey has problems with water deficit during the summer season. It has been observed that existing problem is increasing as time passes. xrxTable 2 Boundary and Transboundary Water of Turkey XXIraq and Syria being as downstream countries in Euphrates have wanted to use %70 of water potential of the river. Turkey has important and integrated projects on this river. Taking into consideration of Turkey's future benefits Turkey can not abandon these projects. Existing problems will increase as long as Syria and Iraq don't give up their attitude not to reconcile. With this study we saw that Turkey gave importance to the water and soil development projects belonging to Euphrates, Tigris, Maritza and Orontes rivers forming Turkey's boundary and transboundary resources and Turkey hasn't made sufficent planning and investment related with other resources. Another result obtained was that Turkey undertook development projects of water resources with the drainage basin dimension. It has been determined that these planning studies should be made by taking the whole country into consideration. It has also been determined that the posibilities of water transfer among neighboring drainage basins should be taken into account. XXI