Trakyada Yeşilyurt gazetesine göre 1934-1944 yılları arasında Kırklareli'nin siyasi durumu
According to the Trakyada Yesilyurt newspaper, the political situation of Kırklareli between 1934-1944
  1. Tez No: 667512
  2. Yazar: AYKUT AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİBE TÜRKAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yerel gazeteler, büyük şehirler dışındaki yerleşim yerlerinde faaliyet gösteren, o yerleşim yerindeki insanların dili, gözü, kulağı olan aynı zamanda da yerel yönetim ve hükümetin halk ile iletişimini sağlamasına ve sosyal hayatın düzenlenmesine katkı sağlayan kitle iletişim araçlarıdır. Trakyada Yeşilyurt gazetesi, 31 Ağustos 1925 tarihinde Ali Rıza Dursunkaya tarafından Kırklareli ilinde yayın hayatına başlatılan yerel bir gazete hüviyetindedir. Bu amaçla çalışmamızda; Trakyada Yeşilyurt gazetesinin 2 Temmuz 1934 ile 29 Aralık 1944 tarihleri arasındaki toplam 893 sayısında bulunan siyasi haberler incelenmiştir. Bu on yıllık süreçte, yalnızca Kırklareli ve Trakya bölgesinin siyasi gelişmeleri değil ulusal ve uluslararası siyasi haberlere de yer verilmiştir. Çalışmamız; söz konusu yıllarda Kırklareli, Türkiye ve dünyada siyasi durum hakkında önemli ipuçları vermekte ve Kırklareli'nin siyasi hayatını tahlil etmemize yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Local newspapers are mass media which operate in settlements outside the big cities, such as the language, eyes and ears of the people in the settlements and also contribute to the communication of local government and government with the public and to the regulation of social life. Trakyada Yesilyurt is a local newspaper which was launched by Ali Riza Dursunkaya in Kirklareli on 31 August 1925. In this study; the newspaper Trakyada Yeşilyurt Between 2 July 1934 and 29 December 1944, a total of 893 issues of political news were analyzed. During this decade, not only the political developments in Kırklareli and Thrace, but also national and international political news were included. Our study; in the said years, give important clues about the political situation in Kırklareli, Turkey and in the world and helps us to analyze the political life of Kırklareli.